Himalaya tuz lambalarının çeşitli sağlık yararlarını duymuş olabilirsiniz. İddiaların çoğu doğrudur. Saf Himalaya tuz lambası, kirletici maddeleri, mikropları, zararlı iyonları ve etrafınızdaki havayı temizlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca kan akışını kolaylaştırmaya, farkındalığı ve enerjiyi arttırmaya yardımcı olabilecek negatif iyonlar salgılarlar. Tuz kristal lambalarının belirli kullanımlarına alışın, bunları faydalı yerlerde konumlandırın ve tuz lambalarınızı iyi durumda tutun. Himalaya tuz lambası faydaları bakımından zengindir.

Yöntem 1 : Sağlığınız İçin Himalaya Tuz Lambası Kullanma

Adım 1 : Kirletici maddeleri havadan çıkarın. 

İçinde bir ampul bulunan bir tuzun havayı nasıl temizleyebildiğini ve kokusunu alabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Cevap, higroskopi adı verilen bir süreçte yatmaktadır. Himalaya tuz lambası, su moleküllerini havada çeker ve emer. Bu su molekülleri, tuz lambasının yüzeyinde biriken küçük toz parçacıkları, polenler ve bunlarla birlikte duman taşırlar.

 • Dahili ampul tuzu ısıttığından, emilen su havaya geri buharlaşır, ancak daha önce taşıdıkları kirleticiler tuza yapışır.
 • Alerji ve astım semptomlarıyla bile tuz lambalarıyla savaşabilirsiniz. Havadaki toz ve diğer günlük parçacıkların yanı sıra Himalaya tuz lambalarınız küfü havaya kaldıracaktır.

Adım 2 : Yardımcı negatif iyonlarla zararlı pozitif iyonları değiştirin.

Evinizde yüzen moleküllerin çoğu pozitif yüklüdür. Pozitif iyonlar, soluduğunuz havayı filtrelemek için azaltılmış bir yetenek dahil, zararlı sağlık etkileri ile ilişkilendirilmiştir. Ancak higroskopi – Himalaya tuzunun su moleküllerini çevrelediği süreçte sadece molekülleri temizlemez, aynı zamanda yüklerini de değiştirir.

 • Havadaki su moleküllerinin emilimi sırasında Himalaya tuz lambası, ekstra pozitif iyonları da uzaklaştırır ve negatif iyonlara dönüştürür.
 • Bu negatif iyonlar daha sonra bağımsız olarak serbest bırakılır ve vücudunuzun nefes sex izle aldığınız havayı filtrelemesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, tuz lambalarının açığa çıkardığı negatif iyonların, kanın oksijenlenmesine yardımcı olmak için tıbbi uygulamalarda kullanılanlardan farklı olduğunu unutmayın. 
 • Çağdaş evlerde en yaygın pozitif iyon kaynağı elektroniktir. Buna göre, çok fazla elektronik eşyayı sakladığınız ve kullandığınız herhangi bir odada bir himalaya tuz lambası bulundurun.

Adım 3 : Ruh sağlığınızı geliştirin. 

Tuz lambaları da rahatlamanıza ve olumlu ruh halini korumanıza yardımcı olabilir. Aslında, negatif iyonlarla ilişkili solunum fonksiyonunun ve kan akışının iyileştirilmesi potansiyeli, beyninize daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olabilir. Buna karşılık, gelişmiş konsantrasyon ve olumlu duygular gibi zihinsel güçlenmeler yaşayabilirsiniz.

 • Havadaki negatif iyonlar, beyninizde daha yüksek miktarlarda serotonine yol açabilir, bu da mutluluk hislerine katkıda bulunur.
 • Tuz lambalarının sunduğu ortam ışığı güneş ışığını taklit edebildiğinden, mevsimsel duyuşsal bozukluğa karşı savaşmak için lambaları kullanın.

Adım 4 : Tuz lambalarının herhangi bir tıbbi rahatsızlığı tedavi edeceğini düşünmeyin. 

Tuz lambalarının sağlık yararları ile ilgili iddialar çoktur.  Örneğin, pulverize tuz kristallerinin solunmasını ve bir tuz mağarasında havayı soluyabilen öyküler içeren halo terapi, sıklıkla akciğer hastalıkları ile ilişkili nefes darlığını azaltmaya yardımcı olduğu söylenir. Ancak, bu iddialar esas olarak tıbbi araştırmalar tarafından kanıtlanmamıştır.

 • Kısacası, bir tıbbi durumu tedavi etmek için tuz lambalarına güvenmeyin. Sürekli sağlık hastalıkları için her zaman bir tıp uzmanının tavsiyesini araştırın ve güçlü bir şekilde düşünün.

 

Yöntem 2 : Himalaya Tuz Lambalarının Konumlandırılması

Adım 1 : Çok fazla zaman geçirdiğiniz her odada tuz lambaları bulundurun.

Temiz, kolay hava almasını sağlamanın yanı sıra, tuz lambaları da gün boyunca enerjik hissetmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu avantajları elde etmek için, muhtemelen birden fazla tuz lambasına ihtiyacınız olacaktır.

 • Hiç şelalenin yanında duran, ya da sadece bir plaja yapacağınız ziyarette hiç kendinizi yenilediniz mi? Bunların her biri, Himalaya tuz lambaları tarafından üretilenlerle aynı olan negatif iyonlara maruz kalmanızı sağlar.
 • Etkisi hemen olmayacak, ancak gününüzün çoğunu geçirdiğiniz odalarda lambalar monte edildikten yaklaşık bir hafta sonra daha fazla enerji hissedeceksiniz.

Adım 2 : Oturma odanıza bir himalaya tuz lambası koyun.

Özellikle elektronik eşyaları oturma odanızda depoladıysanız, tuz lambalarına da sahip olmaya değer. Özellikle büyük elektronikler bol miktarda pozitif iyon yaydığı için, bilgisayarların veya televizyonların hemen yanında tuz lambaları yerleştirmek faydalı olabilir. 

 • Buna izin verecek bir ortamda çalışıyorsanız, çalışma bilgisayarınızın yanına da bir tuz lambası yerleştirin.

Adım 3 : Yatak odanızda bir tuz lambası bulundurun.

Bir tuz lambası yerleştirmek için en avantajlı yerlerden biri yatak odanızdır. Bu kısmen, pozitif iyonların konsantrasyonlarının uyku kalitenizi azaltabileceğidir. Bununla birlikte, tuz lambanızın dağıttığı negatif iyonlar, bu pozitif iyonları temizlemenize ve beyninize oksijen beslemesini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Mum tarafından yayılan ışık sizi tutarsa, lambayı görüş alanınızın dışına yerleştirmeyi düşünün. Hava filtrelemek için mumları gündüz bırakabilir ve gece boyunca kapatabilirsiniz.

Adım 4 : Kış aylarında belirli avantajları görün.

 Evinizdeki hava muhtemelen kış aylarında özellikle kirli ve pozitif yüklüdür. Bu büyük ölçüde kapalı pencerelerin, havanın ısındığı zamandan daha az sirküle ettiği anlamına geldiğinden. 

 • Tuz lambaları sadece kapalı kış havasını temizlemede değil, aynı zamanda daha soğuk aylarda da yaygın olan soğuk algınlığı ve grip virüslerinden hastalanmanızı önleyebilir.

 

Yöntem 3 : Lambalarınızı Seçme ve Bakım

Adım 1 : Yüksek kaliteli Himalaya tuz lambaları satın alın.

Saf, gıda sınıfı Himalaya tuzu ile yapılmış bir lambadan en büyük faydaları alacaksınız. Işık fikstürünün kendisi de sağlam olmalı ve yüksek kaliteli bileşenlerden yapılmalıdır. Bu, lamba içindeki tuz ve sıvı birikintileri ile ilgili potansiyel elektrik risklerinin önlenmesine yardımcı olacaktır. 

 • Satılık çok sayıda sahte, ucuz “tuz” lambası var. Menşei’sini
 • kontrol edin.Başka yerde montaj tamam olsa da, tuzun kendisi Pakistan kökenli olmalıdır.
 • Gerçek bir Himalaya tuz lambasının loş, eşit olmayan bir ışık sağlayacağına, oldukça kırılgan olacağına ve kimi zaman dokunmaya karşı nemli hissedeceğine dikkat edin.

Adım 2 : Yeterince büyük bir tuz lambası al. 

Ortalama bir yatak odası için kabaca 2,3 kg bir tuz lambası yeterlidir. Oturma odası tipi bir alanda, daha büyük bir lamba düşünün. Bu mekanlar için 5.4kg lamba mükemmeldir. 

 • Bir kural olarak, taban alanı on altı metrekarede bir kiloluk kristal ile bir lamba seçin. Bir oda yüksek tavanlara sahipse, ekstra ağırlığa sahip bir lamba seçin.
 • Çoklu lambaların büyük bir lamba olarak eşit derecede etkili olacağını unutmayın. Örneğin, iki adet kiloluk lamba (her biri 2,7 kg ve 5.4kg lamba ile aynı faydaları sunabilir.

Adım 3 : Bol terleme için dikkat edin. 

Başa çıkmak zorunda kalabileceğiniz bir sorun, lambanızdan dolayı aşırı terlemedir. Sıcak bir lamba nemin çoğuna neden olurken, tuz buharlaşmaya başlar, özellikle nemli iklimde lamba terleyebilir. Terleme lambasının oturduğu yüzeye zarar vermesini önlemek için lambanın altına hşap bir koster veya seramik tabak yerleştirin. 

 • Buharlaşmayı desteklemek için ısı olmadığı için lambayı da kapattığınızda muhtemelen terler. Lambayı günde 24 saat bırakmak istemiyorsanız, lambanızın altında su tutmak için mutlaka bir koster veya başka bir şey koyun. Lambayı tekrar açmadan önce su toplayan bir lambanın altında bıraktığınız her şeyi boşalttığınızdan ve değiştirdiğinizden emin olun.
 • Daha fazla buharlaşmayı teşvik etmek için lambanızda daha yüksek gerilimli bir ampul kullanmayı düşünün. Armatürün, ampülün yuvasına yerleştirilecek maksimum vat miktarı için teknik özelliklerini kontrol edin.

Adım 4 :  Lambayı temizleyin ve birikimini kontrol edin. 

Özellikle zaman zaman çok miktarda toz ve havadaki diğer partikülleri çekiyorsa lambanızın temizlenmesi gerekir. Lambayı kapatın ve soğumasını bekleyin, ardından lambayı nemli ve tüy bırakmayan bir bez veya süngerle silin. Daha da önemlisi, sıvı ve tuzun lamba içinde oluşmadığından emin olun, çünkü bu tehlikeli elektriksel deşarjlara yol açabilir.

 • Tuz kristalinin yüzeyinden silme olasılığını muhtemelen fark edeceksiniz. Kristal temizlendiğinde, kalan nemi buharlaştırmak için tekrar açın.
 • Ayrıca, terleme gördüğünüzde kristalin kurumasını sağlamak için kuru ve tüy bırakmayan bir bez kullanabilirsiniz. Bunu yapmak ayrıca tuzu temizlemek ve lambanın altında sıvı birikmesini önlemek için yardımcı olacaktır.

Adım 5 : Himalaya tuzu mum tutucusu kullanın. 

Elektrikli tuz lambalarına alternatif olarak,  mumları tutacak Himalaya tuzu bloklarını da alabilirsiniz. Bunlar görsel açıdan çekici ve elektronik seçenekler kadar etkilidir , genellikle daha küçüktürler. 

 • Özellikle rahatlatıcı (ve ferahlatıcı) bir etki için, banyo veya yatak odanızın etrafında çok sayıda tuz kristal mumluk yerleştirin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.