Bir insanın güvenini inşa etmek yeterince güçtür, ancak bu güveni kırdıklarında, arkadaş kalmanın neredeyse imkansız olduğunu hissedebilirler. İhanet, hissedebileceğiniz en derin duygusal acılardan biridir. Psikolojik olarak, ihanet çok travmatik bir olay olabilir ve şok, keder, zarar görmüş benlik saygısı, kendinden şüphe ve öfkeye yol açabilir.  Ancak, size ihanet eden kişiyle arkadaş olarak kalmak istediğiniz bir durumda kendinizi bulabilirsiniz. Zor ve zaman alsa da, onları affederseniz, arkadaşlığı yeniden inşa etmeye çalışın ve sınırları belirlemek için doğru adımları atın, bu şekilde size ihanet eden biriyle tekrar arkadaş olmak mümkün.

Yöntem 1 : Onları Affetmek

Adım 1 : İhanet hakkında arkadaşınızla konuşun. 

Arkadaşınızla yapmanız gereken ilk şey, ihanetle ilgili havanın ve buna neden olan şeyin temizliği. Bir çatışma sırasında, iletişim önemlidir çünkü insanlar çoğu zaman diğer insanların eylemlerini üstlenecek ve yanlış yorumlayacaktır.  Arkadaşınızın duygularınızı anlayıp anlamadığını ve eylemleri için pişmanlık duyup duymadıklarını anlayın. Duygularınızı onlara iletin ve ihanete uğradığınızda ne hissettiğinizi açıklayın.

 • Şöyle diyebilirsiniz, “İhanete uğramış hissettim. Beni gerçekten negatif bir yere koydun ve arkadaşın olmak istemediğimi hissettirdi. “
 • Konuşma sırasında kişiyi utandırmak veya küçük düşürmekten kaçının. Olumsuz bir ortam yaratır.
 • Kişilikleri ile ilgili şikayetleri, işledikleri ihanet eylemiyle ayırmaya çalışın. Onlar hakkında sevmediğiniz şeyler olabilir, ama önce ihanet eylemine konsantre olmak istersiniz.
 • Onlarla konuşmanın öncelikli amacı, bakış açılarının ne olduğunu ve nasıl hissettiğini anlamanızdır.
 • Adım 2 : İhaneti değerlendirin.

  Bazen bir ihanet eylemi o kadar şiddetli olabilir ki, birisini affetmeniz imkansız olur. Birisini affetmeye istekli değilseniz veya kişi eylemleri için hiçbir pişmanlık duymuyorsa, o zaman gerçek bağışlama elde edilemez olabilir. Ancak, durumu adil bir şekilde değerlendirmek, her tarafa bakmak ve kendinize karşı doğru olmak da önemlidir. Algılanan ihanet eylemleri kasıtlı olmayabilir ve iletişim eksikliğinin bir sonucu olabilir.

  • Yakın bir arkadaşınızla veya aile üyenizle konuşmak ihaneti değerlendirmenize yardımcı olabilir.
  • Kendinizi onların yerine koyun ve aynı şeyleri yapıp yapamayacağınızı ya da aynı şeyleri yapmaya meyilli olup olmayacağını belirleyin.

  Adım 3 : Özürlerini kabul edin. 

  Bir insanın özürünü kabul ettiğinizde, ihanet eylemlerini yerine getirmez. Bunun yerine, arkadaşınızın bir hata yaptığını anlıyor olacaksınız. Özrünü kabul etmek, kişiyi de anında affedebileceğiniz anlamına gelmez. Affetmek, yıllar sürecek uzun bir süreçtir. Onları affetmenin ilk adımı özürlerini kabul etmektir.

  • “Ben senin özrünü kabul ediyorum, ama üstesinden gelmek benim için biraz zaman alabilir.” diyebilirsiniz.

  Adım 4 : İhanete takılmayın.

  Zihindeki ihanetin sahip olabileceği psikolojik kazanç, muazzam olabilir ve bu şartlar altında hastalıklı bir  içgüdü içerebilir. Arkadaşınızla konuştuktan sonra bile ihanete uğramak, sağlıksız bir alışkanlıktır. Enerjinizi pozitif, yapıcı veya fiziksel, sanat gibi bir şeye yönlendirmek, ders almak veya spor salonunda egzersiz yapmak için harcayın. Bu durumda normal ve üzgün hissetmeniz normal, ancak bunun yaşam kalitenize veya genel mutluluğunuza zarar vermesini istemezsiniz.

  • Olumlu bir şeye kaymak için zor bir zamanınız varsa, düşüncelerinizi değerlendirmek adına bir dakikanızı ayırın. Örneğin, “Daha önce ihanet etti, bu yüzden tekrar olacak” diye düşünebilirsiniz.
  • Böyle bir durumda, bunun en olası sonuç olup olmadığını kendinize sorun. Başka olası sonuçlar var mı? Eğer öyleyse, bunlar nedir?
  • Ardından, düşünceyi gözden geçirmenize yardımcı olması için bu bilgileri kullanın. Örneğin, düşüncenizi şöyle değiştirebilirsiniz: “Biliyorum ki arkadaşım olan durum konusunda çok kötü hissediyor ve beni tekrar incitmemek için elinden geleni yapacaktır.” 

  Adım 5 : Arkadaşınız için empati yapmaya çalışın.

  Empati gösterme, başkasının eylemlerini kendi perspektiflerinden anlama çabasıdır. Kendilerinin söyledikleri ve yaptıklarını daha iyi anlamak için kendinizi başkalarının durumuna sokma sürecidir.

  • Onlarla konuştuktan sonra, motivasyonlarını ve ihanet eylemlerini gerçekleştirmelerine neden olan şeyleri düşünün. Yapılması gereken en doğru şey olmayabilir, ama en azından neden yaptığını anlamaya çalışabilirsiniz.
  • Örneğin, arkadaşınız arkanıza yaslanıp birilerinin size bir sırrını anlattıysa, bunu neden yapmış olabileceğini düşünmeye çalışın. Mesela sizin hakkınızda endişeli olabilir mi? Ya da, sırrı paylaşmaya zorlandığını ve verdiği kişi ya da kişiler tarafından sevilmek ve kabullenmek istediği için yapmış olabilir mi?

  Adım 6 : İhanetten ne kazandığınızı kendinize hatırlatın. 

  Bazen ilişkilerimizi perspektife koymak için kötü deneyimlere ihtiyacımız var. Sizi ne kadar kötü bir şekilde incitmiş olsa da size bir şey öğretti. Deneyim kazanarak büyüdüğünüzü düşünün ve ihanetin istemeden de olsa olumlu etkilerinin olabileceğini anlayın.

  Yöntem 2 : Arkadaşlığı

  Onarmak

  Adım 1 :  Güveninizi yeniden kazanmak için zaman ayırın.

  Bir ihanetten sonra birisine tekrar güvenmek zaman alır ve çaba sarf eder. Arkadaşınızın sürekli olarak ona güvenmesi gerektiğini gösterecek ve arkadaşınızın yaptığı güvenilir şeyleri sürekli olarak kabul etmeniz ve geçmiş ihanetten kurtulmak için kendinize zaman ayırmanız gerekecek.

  • Kişinin size ihanet ettiğini ve neden bu kadar üzdüğünü bir düşün. Onlar ne yaptı? Sizi neden bu kadar çok incittin? Ne olduğunu ve neden bu kadar üzücü olduğunu yazmayı deneyin. Bu size duygularınızı tanımak ve onları daha yakından incelemek için bir şans verecektir. 
  • Arkadaşınızın bugüne kadar ne yaptığına bakınç Arkadaşınız özür diledi mi? Samimi görünüyor mu? Gerçekten üzgün olduklarını göstermek için başka şeyler yaptı mı? Eğer öyleyse, iyileşme süreci hala zaman alacak olsa da, kişiye güvenin yeniden kazanılması daha kolay olacaktır. Aksi halde, kişiye güvenmek kolay olmayabilir. Gerçekten bir kişiye güvenmeye başlamadan önce samimi bir özür almanız gerekebilir. 
  • Sabırlı olun. Bir ihanetten sonra birisine tekrar güvenebileceğinizi hissetmek zaman alabilir. İlişkinin ihanetinden önce olduğu yere geri dönmek için acele etmeniz gerektiğini hissetmeyin. Sadece doğal bir hızda ilerlemesine izin verin.

  Adım 2 : Birlikte zaman geçirmeden önce biraz zaman geçmesine izin verin.

  Arkadaşınızı affetmeyi başardıysanız, ihanetten hemen sonra takılmak bazen en iyi fikir değildir. Her ikiniz de eylemleriniz hakkında düşünmeniz için zamana – birkaç gün, birkaç hafta – izin verin. Zaman ayrıca arkadaşınızın yaptıklarını daha iyi anlamasına  izin verecektir.

  • Herhangi bir zaman geçmesine izin vermezseniz, duygularınızın yerleşmediği ve aynı argümanın tekrar ortaya çıkma ihtimali vardır. 
  • Diğer arkadaşlarınızla ​​daha sık takılın.

  Adım 3 : Onları incitecek bir şey yaptıysanız özür dileyin.

  Bazen ihanet basit değildir ve durumlar karmaşıklaşabilir. Arkadaşınızı incitecek bir şey yaptıysanız ya da size ihanet ettikten sonra saldırdıysanız eylemlerinizden de özür dilemelisiniz.

  • “Kötü şekilde tepki verdim çünkü duygularımı incittin. Sana bağırıp kötü konuştuğum için özür dilerim.” deyin.
  • Onlardan özür dilemek onları sizinle konuşmaya ve onların eylemlerinden sorumlu olmaya daha açık hale getirebilir. 

  Adım 4 : Birlikte takılmak için emin olun.

  İhanete uğramış olsanız bile, önce arkadaşınıza ulaşmanız gerekebilir. Onları sevmediğinizi veya artık onları görmek istemediğinizi düşünebilirler. Beraber vakit geçirmeye başlayacak olan kişi, onlara ilişkiye adanmış olduğunuzu gösterecektir.

  • Kişiyi tamamen affettikten sonra sadece takılmak için fikir alın.

  Adım 5 : Onlarla eskisi gibi eğlenmeye devam edin.

  İhanet ve hisleriniz hakkında konuşmak önemli olsa da, olaya veya duruma yoğunlaşmak arkadaşlığınızdan eğlenceyi alabilir. İkinizin de zevk aldığınız şeyleri yapmayı unutmayın ve eğlenceli etkinlikleri tekrar gözden geçirerek veya onlarla eğlenceli aktiviteler yaparak ilk etapta sizi arkadaş edinen şeyleri hatırlamaya çalışın. Eğlenceli vakit geçirmenin yollarını bulun.

  • Bu, hem görmek istediğiniz, bir spora katılacağınız, hem de sevdiğiniz bir müzeye gideceğiniz ya da bir video oyunu oynamanız  da olabilir.

   

  Yöntem 3 : Gelecekteki Sorunlardan Kaçınmak

  Adım 1 : Açık sınırlar belirleyip duygularınızı bilmelerini sağlayın.

  İlişkinizi tamir ettikten ve arkadaşınızı affettikten sonra, davranışlarının kabul edilebilir olmadığını ve gelecekte de tolere edilmeyeceğini bilmelerini sağlamak önemlidir. İlk ihanet ettikleri zaman, cehalete uymuş veya yanlış anlaşılmaya neden olabilirler. Bununla birlikte, onlara açıkça duygularınızı anlatırsanız ve tekrar çizgiyi geçerse, yapabileceğiniz herşeyi yaptığınızı biliyorsunuz.

  • Kişiye sınırlarınız ve hisleriniz hakkında konuştuğunuzda, iddialı olduğunuzdan emin olun. Nasıl hissettiğinizi ve nasıl tedavi edilmek istediğinizi içselleştirin, sonra sinirlenmeden veya kastetmeden, en iddialı şekilde iletişim kurun. 
  • Onlara açık ve dürüst olun. Duygularını korumak için işleri geri almayın.
  • Bir şey söyleyebilirsiniz, “Yaptığın şey için seni affettim ama tekrar yapmamalısın. Duygularımı acıtıyor, beni ihanete uğramış hissettiriyor ve bu bir arkadaşımda istediğim şey değil.”

  Adım 2 : Başka bir arkadaş ya da aile üyesi ile hayal kırıklıklarınız hakkında konuşun. 

  Bir arkadaşınıza, hayal kırıklıklarınız hakkında konuşma eylemi, sizi anlayan ve sizin için var olan birisine sahip olduğunuzu hissettirebilir. Bu, stresinizi azaltabilir ve bir sorun ortaya çıkmadan önce duygularınızı çözmenize yardımcı olabilir.  Ayrıca tavsiye için mükemmel bir kaynak olabilirler.

  Adım 3 : Arkadaşınız ihanet etmeye devam ederse gitmesine izin verin.

  Bu arkadaşlığınızda yinelenen bir şeyse, arkadaşınızın gitmesine izin verme zamanı olabilir. Eğer ikiniz de doğuştan farklı kişiliklere veya ahlaki değerlere sahipseniz, ihanet tekrar  gerçekleşebilir. İhanetle mahvolmuş bir ilişkinin onarılmasında önemli bir faktör, ilk başta davranışın yanlış olduğunun anlaşılmasıdır. Neden üzüldüğünüzü ya da umursamadığınızı göremezlerse, o zaman kendinizi onlardan ayırmak zorunda kalabilirsiniz.

  • Karşılıklı arkadaşlarınız varsa, sosyal durumlarda samimi olabilirsiniz, ancak yakın arkadaş olmak zorunda değilsiniz.
  • Size tekrar ihanet edip etmeyeceklerini ve bunu yaparlarsa nasıl hissedeceğinizi belirleyin.

  Adım 4 : Bu durumu yeni arkadaşlıklara taşımayın. 

  Kötü bir arkadaşlıktan gelen acı, gelecekteki arkadaşlıklarınızda farklı davranmanızı sağlayabilir. İhanetin kötü hatıralarını tetikleyen şeyler için yeni arkadaşları cezalandırmak yerine, geçmişte nasıl ihanete uğradığınız konusunda onlarla açık ve dürüst konuşmalar yapın. 

  • Tüm insanlar farklıdır ve sadece bir arkadaşınız size ihanet ettiği için diğer arkadaşlarınızın yapacakları anlamına gelmez.

  Bir Cevap Yazın

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.