Otel resepsiyonistinin rolü, esasen organizasyonun yüzü olduğu, müşteriye dönük olduğu ve rezervasyonlarından sorumlu olduğu için hayati önem taşımaktadır. Büro yönetimi tecrübesi kazanmak ve profesyonel bir tavır sergilemek, işinizi otel resepsiyoncusu olarak görmenize yardımcı olabilir. Misafirperverlik kurslarına katılın ve gelecekteki işverenleri etkilemek için yeni bir dil öğrenin ve yeteneklerinize başvurabilecek bir irtibat ağını koruyarak mükemmel müşteri hizmetleri sunacağınız potansiyel patronları gösterin. Resepsiyonist olmak için gerekenler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Yöntem 1 : Rolü Öğrenme

Adım 1 :  İş açıklamasını anlayın. 

İş görevleri otelden otele değişirken, tüm otel resepsiyonistlerinin yönetmesi gereken belirli sorumluluklar vardır. Bunlara rezervasyon ve iptal işlemleri, ödemeleri işleme, misafirlerin sorularını cevaplama, mesaj alma ve telefona cevap verme dahildir. 

 • Bu rol, stresli durumlarda sakin kalmanızı gerektirir. Sabrınızı ve müzakere yeteneklerinizi geliştirin.

Adım 2 : Çeşitli vardiyalı çalışmaya hazırlanın.

Bir otel resepsiyonisti olarak çalışmak, günler, geceler, hafta sonları ve bazen de bir gecede çalışmanızı gerektirecektir. Esnek bir program tutmaya hazır olun.

Adım 3 : İyi dengelenmiş bir eğitim alın

En az bir lise diploması gerekli olacaktır ve bazı kolej kursları otel resepsiyoncusu olmanıza yardımcı olacaktır. İkinci bir dili öğrenmek, özellikle de turistler tarafından çalışmak istediğiniz yerde  avantajlı olabilir.

 • Hem sözel hem de yazılı olarak etkili iletişim kurabilmenizi sağlayacak İngilizce ve iletişim dersleri alın.
 • Ödemeleri ve parayı işlemeye hazır olmanız için matematik ve finans dersleri alın.
 • Misafirperverlik kurslarına katılma fırsatlarına bakın. Birçok toplum kolejleri ve online okullar seyahat, turizm ve otel yönetimi dersleri sunmaktadır.

 

Yöntem 2 : Deneyim Kazanmak

Adım 1 : Ofis ve ön büro fonksiyonlarında deneyim kazanın. 

Profesyonel bir ortamda bir resepsiyonist veya bir ofis asistanı olarak çalışın. Bu bir otel resepsiyonistinin gerekli becerilerini öğrenmenize yardımcı olacaktır.

 • Bir ön büroyu yönetme konusunda deneyim sahibi olmak, işe alım için değerli bir aday olabilir. Bir öneride bulunabilmeleri için eski işverenlerle iyi şartlarda kalın.
 • Telefonlara cevap verin, müşterileri karşılayın, kağıt ve bilgisayar dosyalarını düzenleyin ve birden çok yönetimsel işlevi yönetme konusunda deneyim elde edin.
 • Bir irtibat ağını koruyun. Daha yüksek kapasiteli kişilerle iletişim halinde kalın ve işvereninizle iyi koşullarda çalışmanızı sonlandırın, böylece bir otel resepsiyon görevine başvurduğunuzda size kişisel bir referans verebilirler.

Adım 2 : Müşteri hizmetleri becerilerinizi geliştirin.

Bir perakende satış mağazası veya bir çağrı merkezi, bir otel resepsiyonisti olmanız için gereken müşteri hizmetleri deneyimini size sağlayacaktır.

 • Müşterilerle çalışırken sorulara cevap verin, şikayetleri çözün ve neşeli, olumlu ve profesyonel bir tutum sergileyin.

Adım 3 : Bilgisayar yazılımı çeşitlerini öğrenin. 

Yeni bilgisayar programlarını hızla öğrenmeniz gerekebileceğinden, teknolojiyle güncel kalın. Birçok otel belirli veritabanlarını ve online rezervasyon sistemlerini kullanacaktır. Herhangi bir yazılım senaryosuna hazır olabilmeniz için çeşitli programlara hakim olun. 

 • Word, Excel, Access ve Outlook dahil Microsoft Office paketini kullanmayı öğrenin. Veri girişi, işinizin önemli bir parçası olacağından, bir veri sayfası oluşturmaya alıştırın.

Adım 4 : Resepsiyonist pozisyonu için eğitiminizi ve deneyimlerinizi yansıtan bir özgeçmiş hazırlayın.

Bir resepsiyonist olma hedefinizi vurgulayan objektif bölümünüz olduğundan emin olun. Güçlü yönlerinizi ve ilgili becerilerinizi vurgulayın. Belgeyi doğru biçimlendirmek için örnek bir özgeçmiş kullanın. 

 • Yazım hataları için belgenizi kontrol ettiğinizden ve profesyonel dili kullandığınızdan emin olun.

 

Yöntem 3 : Bir İş Bulmak

Adım 1 : İş fırsatlarını arayın. 

Monster ve Indeed gibi online iş arama web sitelerini kontrol edin. “Otel resepsiyonisti” gibi belirli anahtar kelimeleri kullanarak internetten iş ilanları arayabilir ve çalışmak istediğiniz şehri veya yeri seçerek yapabilirsiniz.

Adım 2 : Bölgenizdeki otelleri arayın.

Resepsiyonu arayın ve bir resepsiyon görevlisi işe alıp almadıklarını sorun. Bunun yerine, çalışanların yüzünüzü isminizle bağlayabilmeleri için şahsen ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

 • Çalışmak istediğiniz yerel otellerde özgeçmişinizi bırakın. Yöneticiyle konuşmayı ve kendinizi tanıtmayı isteyin. Bu size profesyonel ve olumlu tutumunuzu gösterme şansı verecektir.

Adım 3 : İşe başvurun. 

Bir iş bulduktan sonra, işe alım yöneticisine bir özgeçmiş ve bir kapak mektubu gönderin. Kapak mektubunuz, resepsiyonist rolüyle niçin ilgilendiğinizi ve hangi varlıkları rolüne getireceğinizi açıklamalıdır. Daha önce bir yönetici asistanı veya resepsiyon görevlisi olarak çalışıyorsanız, kapak mektubundan bahsetmeyi unutmayın. 

 • İşveren bir çok uygulamada okumak zorunda olduğu için, kapak mektubunuzu yazılan bir sayfa ile sınırlı tutun. Kişiliğinizi iletmek için olumlu ve enerjik dili kullanın.

Adım 4 : Pozisyon için görüşme yapın. 

Profesyonel kıyafetler giyin ve mevcut bir resepsiyonist olarak tutarlı bir görünüm elde etmek için ne giydiğinizi not edin. Otel, markalaşmasına değer veriyor. Bu yüzden otel, kendi logolarında ve markalarında belirli renkler kullanıyorsa, bu renkleri görüşme için kullanın. Geçmiş deneyimleriniz ve gelecekteki hedefleriniz hakkındaki soruları şirket ile yanıtlamaya hazır olun. 

 • Görüşmenin ardından, zaman ayırdığı için görüşmeciye teşekkür ederek bir e-posta gönderin. İnşallah, bir ya da iki hafta içinde işi aldığınızı haberlerle tekrar duyarsınız.

 

İpuçları : 

 • Yabancı dil öğrenmek, uluslararası misafirlerle iletişim kurabilmek, otel resepsiyonisti olarak iş bulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Otel resepsiyonistleriyle işlerini konuşun. Bir profesyonel, günlük çalışmaları hakkında size bilgi verebilecek ve bir otel resepsiyoncusu olmak için nasıl bir tavsiyede bulunabileceğinizi ve geliştirmeniz gereken beceri ve güçleri size sunacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.