Kedi ile seyahat etmekten endişeli misiniz? Yolculuk için hazırlanmadıysanız, seyahat sizin için stresli bir deneyim olabilir. Küçük bir hazırlık, araba veya uçak sakinleri ile seyahat etmeyi çok daha konforlu hale getirebilir. Sonunda ikiniz birlikte seyahat etmekten de hoşlanıyor olabilirsiniz.

Bölüm 1 : Seyahat hazırlığı

Adım 1 : Sağlık kayıtlarını elinizde bulundurun.

 •  İster bir devlet ister ulusal sınır olsun, bir sınırı geçerken kedinizin sağlık kayıtlarıyla her zaman seyahat etmelisiniz. Veterineriniz hangi belgelerin seyahat edeceğini size söyleyebilir. Örneğin, bir sağlık sertifikası ve güncel, uygun aşılama belgelerine ihtiyacınız olabilir. Hazırlık için, tercihen birkaç ay gibi kendinize zaman verin. Bu sayede havayolu düzenlemelerini bulabilir, kedinizi aşılayabilir ve diğer önemli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Diğer ülkelere geçerken, gereksinimler ülkeye ve bölgeye göre değişir

Adım 2 : Kediniz için uygun bir tanımlama yapın.

 • Yolculuğunuz ne olursa olsun, iletişim bilgilerinizi yaka malzemesine dikilen düz, özelleştirilmiş bir yaka alın. Bu şekilde, sallanan etiketleri kedinizin tasmasına takmaktan kaçınabilirsiniz. Ya da, veterinerinizin, kedinizin cildinin altında bir mikroçip implant etmesini isteyebilirsiniz. Kediniz kaçar ve yakasını kaybederse, mikroçip tüm iletişim bilgilerinizi içerecektir.
 • Yerel evcil hayvan dükkanında veya internette özelleştirilmiş bir yaka sipariş edebilirsiniz.

Adım 3 : Kedinizi takviye ve feromanlarla sakinleştirin.

 • Kedinizin seyahatten hoşlanmadığını ve stresli veya endişeli olduğunu biliyorsanız, veterinerinize seyahat için sakinleştirici ürünler önermesini isteyin. Kediniz basit bitkisel takviyeleri veya sakinleştirici feromonlara iyi cevap verebilir. Bu feromonlar, bir ortamda güvenli ve güvenli hissettiğinde kedinizin doğal olarak saldığı feromonların yapay versiyonlarıdır. 
 • Kediniz stresli bir durumda olduğunda, hızla vitamin ve besinleri kaybedebilir. Bitkisel takviyeler, kedinizi sakinleştirerek bunları takviye etmeye yardımcı olabilir.

Adım 4 : Kedi yatıştırıcılarıyla pratik yapın.

 • Kediniz daha doğal sakinleştirici yöntemlere cevap vermiyorsa, veterinerinizden bir yatıştırıcı reçete etmesini isteyin. Bu, seyahat sırasında kedinizin uyumasına izin verecektir. Veterinerinizin hangi sakinleştirici olursa olsun, büyük yolculuğunuzdan önce kedinizle birkaç deneme çalışması yapmalısınız.
 • Deneme koşuları, kedinizin yatıştırıcıya nasıl tepki verdiğini ve yolculuktan önce zamanlamayı veya dozajı ayarlamanız gerekip gerekmediğini size bildirecektir.

Bölüm 2 : Arabayla seyahat

Adım 1 : Sert bir taşıma çantası alın.

 •  Kedinizi taşımak için sağlam, sert  bir taşıma çantası seçin. Bu tarz taşıma çantası arka koltuktaki emniyet kemeri ile güvenli bir şekilde emniyetli hale getirilecek. Güvenli bir sandık ayrıca yolculuk sırasında daha az hareket eder ve kediniz için daha az stresli hale gelir. Bu, bir kaza olursa, kedinize zarar verme riskini de azaltabilir. 
 • Kedinizi bir taşıma çantası içinde tutmak, aynı zamanda, kedinizin araba durduğunda bir pencereden veya kapıdan kaçmasını da engelleyecektir. Ayrıca, arabanızın koltuklarının birinin altında olduğu gibi, kedinizin arabada sıkışabilecekleri alanlardan uzak duracaktır.
 • Büyük yolculuğunuzdan önce,çantayla  seyahat etmenize yardımcı olmak için kedinizle birlikte şehir etrafında kısa gezintileri deneyin. 

Adım 2 : Kedinizi yolculuktan hemen önce beslemeyin.

 • Seyahatinize başlamadan önce kedinizi 2 ila 3 saat boyunca beslemeyin. Bu, araba yolculuğu sırasında kediniz için olası mide rahatsızlığını önleyebilir. Sürücüden biraz su verebilirsin. Arabadayken kedinin taşıma çantasına yiyecek veya su koymayın. Su veya yiyecek nakliye sırasında dökülürse, sizin ve kedinizin rahatsız edebilir.
 • Geziniz sırasında mola verdiğiniz her sefer, kedinize az miktarda su verin.

Adım 3 : Evdeki tanıdık eşyaları yanınıza alın.

 • Kedinize  birkaç tanıdık eşya getirerek uzun bir araba yolculuğu sırasında kedinizi rahatlıkla geçirebilirsiniz. Örneğin, genellikle sizin ya da bir aile üyenizin etrafında olmayı seviyorsa, size veya diğer kişiye ait bir tişört veya kazak getirin. Kedinizin gezinti sırasında rahatça oturması için sandığa yerleştirebilirsiniz. En sevdiği oyuncakları da getirebilirsin. 
 • Kedinizi gezinti sırasında daha rahat hale getirmek için sandığın altını bir havlu ya da battaniye ile doldurmayı unutmayın. Kasaya küçük bir çöp kutusu eklenebilir, böylece kediniz tuvaleti seyahat sırasında gerektiği gibi kullanabilir. Pet pedleri sandığın altına koymak isteyebilirsiniz, yani eğer kediniz taşıma kutusunu kaçırırsa, dağınıklık olmaz.

Adım 4 : Kedinizin arabadan çıkmasını önleyin.

 • Bilinmeyen bölgelerden geçeceğiniz için, seyahat ederken kedinizi arabanızın içinde bulundurmanız önemlidir. Kediniz yolculuk sırasında arabanızdan kaçarsa, güvenli bir şekilde iade edilme olasılığı düşüktür. Ayrıca, kediniz sabitlenmemişse, herhangi bir pencere veya kapı açılmamalıdır. Araba hareket ederken veya park edildiğinde kedinizin dışarı çıkmadığından emin olun.
 • Eğer kedinin sandığındaki çöp kutusunu kullanmazsa, onu bir tasma ile koşum takımına koymaya çalış.
 • Kedinizi asla arabada yalnız bırakmayın. Dışarısı sıcaksa, kedinizin aşırı ısınması muhtemeldir. Dışarısı soğuksa, sizin döndüğünüzde kediniz hipotermik olabilir.

Bölüm 3 : Uçakla seyahat.

Adım 1 : Hava yolları yönetmeliklerini inceleyin.

 •  Uçuşunuz için rezervasyon yaparken, kedinizle uçmanın tüm farklı yönlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Hava yolunun kedinizin sizinle birlikte kabin içinde hareket etmesine izin verip vermediğini veya kargo ambarında güverte altından uçması gerekip gerekmediğini sorun. Bazı hava yolları, hayvanların uçaklarında uçmasına izin vermez. Siz ve kediniz durumunuza bağlı olarak farklı uçuşlar yapmalısınız. 
 • Kargo ambarında uçmak kedilerin bazı ırkları için son derece tehlikeli olabilir. Örneğin, brakikefalik yüz yapıları olan kediler veya Persler gibi “basık yüzler” için tavsiye edilmez. Dar burun pasajları uçağın o bölgesinde nefes almayı zorlaştırıyor. 

Adım 2 : Doğrudan bir uçuş seçin.

 • Uçuş süresini kısaltmak için doğrudan uçuş almayı deneyin, çünkü aktarma ve bağlantı uçları daha uzun sürebilir. Muhtemelen daha hızlı rotayı takdir edeceksiniz. Kalkıştan önce, kedinizin bilet bilgilerini kendi kendinize kontrol edin. Kedinizin taşıyıcısına eklenen her etiketin hem uçuş hem de iletişim bilgilerinizle açık ve doğru bir şekilde işaretlendiğinden emin olun.
 • Ayrıca, kedinizin taşıyıcısına 24 saatlik bir beslenme programı eklemelisiniz. Bu şekilde, kedileri seyahatlerinde ertelenirse ona bakabilirsin

Adım 3 : Yumuşak bir taşıma çantası kullanın.

 • Kedinizi bir taşıyıcıya taşıyabileceğiniz ve sert veya yumuşak  olması gerekip gerekmediği konusunda havayolu şirketine danışın. Kediniz kargo ambarında uçmak zorundaysa, havayolu belirli bir tip belirleyebilir. Bazı durumlarda, kediniz kabinde seninle uçabilir. Eğer öyleyse, yumuşak  bir taşıyıcının kalkış ve iniş için koltuğun altına yerleştirilmesi daha kolay olacaktır. 
 • Kediniz kargo tutma alanında ilerliyorsa, sert  bir taşıyıcı tercih edilir.

Adım 4 : Kargo ambarının içini düşünün.

 •  Kediniz kargo ambarında uçmak zorunda kalacaksa, rahatlığını göz önünde bulundurun. Bölgenin beklenen sıcaklığı, mevsimi ve uçtuğunuz günün zamanı hakkında düşünün. Sıcacık yaz aylarında, sabahın erken saatlerinde ya da gece boyunca uçmak, kargo ambarındaki ısıyı atmak için en iyisidir. Soğuk, kış aylarında, öğleden sonra uçmak, genellikle daha rahat bir seyahat imkanı sağlar. 
 • Sıcaklıklar aşırı olacaksa, birçok hava yolu kedinizin kargo ambarında uçmasına izin vermeyecektir. Bu, uçmadan önce hava yolunu kontrol etmenin önemli olmasının başka bir nedenidir.

İpuçları


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.