Yeni doğmuş yavru kedilere bakmak zor iştir. Her saat dikkat ve özen isterler. Anne kedi hala sizinle ise, yavruların ihtiyaçlarını en iyi şekilde kendisi sağlayabilir. Onu besleyerek ve yavrularını hayatlarının ilk haftasında yalnız bırakarak destekleyebilirsiniz. Anne kedi bebeklerine bakmıyorsa ya da bakamıyorsa, o zaman onun sorumluluklarını üstlenmelisiniz. Bu, yavruların beslenmesini, yavruların sıcak tutmasını ve yavruların banyoya gitmesine yardımcı olmayı da içerecektir.

Bölüm 1 : Besleme

Adım 1 : Mevcut durumu analiz edin.

 •  Bazı yeni doğmuş yavrulara verdiğiniz bakım birkaç şeye bağlıdır: yavruların yaşları, anne kedinin yavrulara bakıp bakmadığı ve yavruların ne kadar sağlıklı olduğu. Eğer annelerinden ayrılmış yavruyu bir çöp bulursanız, o zaman anne kedinin yiyecek, sıcaklık ve tuvalet yardımı gibi şeyleri sağlamanız gerekecektir. Kedilere bakmaya başlamadan önce durumu düşünmek için biraz zaman ayırın. 
 • Eğer terkedilmiş veya annesinden ayrıldığını düşündüğünüz bazı yavru yavrular bulursanız, anne kedinin dönüp dönmediğini görmek için yaklaşık 35 metrelik bir mesafeden gözlemleyin.
 • Kediler tehlike altındaysa, o zaman anne kedinin dönmesini beklemeden müdahale etmeniz gerekecektir. Örneğin, yavruların soğuktan donma tehlikesi varsa, koşacakları ya da üzerine basabilecekleri bir yerde bırakıldıklarında veya köpeklerin onlara zarar verebileceği bir yerde hemen müdahale etmelisiniz.
 • Adım 2 : Veteriner ve barınaktan yardım alın.

  • Bu yavrulara kendiniz bakım sağlamanız gerektiği gibi hissetmeyin. Yeni doğmuş yavrulara bakmak zor bir iştir ve hayatta kalmalarını sağlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olmayabilirsiniz. Yardım için yerel veteriner hekiminize veya hayvan barınağınıza başvurun. kadınları Kedilerin doğru beslenmesini sağlamak için bir anne adayı sağlayabilir veya biberonla  kendiniz besleyebilirsiniz.

  Adım 3 : Anne kedi de varsa mutlaka besleyin.

  • Eğer anne kedi hala yavru kedi ileyse ve onun bakımını yapıyorsa, annelerinin onlara bakmasına izin verirseniz yavru kedi daha iyi olacaktır. Ama yine de anne kediye yiyecek ve barınak sağlayarak yardımcı olabilirsiniz. Yiyecek ve barınakları ayrı alanlarda bulundurduğunuzdan  emin olun. 

  Adım 4 : Yavruları besleyin.

  • Eğer anne kedi etrafta değilse veya yavrularını ya da önemsemiyorsa, onların yiyeceklerini hazırlamanız ve kendiniz beslemeniz gerekir. Yavru kedi için hazırladığınız yiyeceklerin türü, kaç yaşında olduklarına bağlı olacaktır. Veteriner hekiminize, yavrularınızın sahip olabileceği herhangi bir özel beslenme ihtiyacı hakkında soru sorduğunuzdan emin olun. 
  • Yavru kedi 1-2 haftalık olduğunda, şişe her bir 1-2 saatte bir yavru süt besleyici formülü ile yavruları besler. İnek sütü yavrulara vermeyin çünkü sindirmek çok zordur.
  • Kediler 3-4 haftalıkken, sığ bir tabağın yanı sıra su ile yumuşatılmış bazı yavru yiyecekler için formül sağlayın. Bu yiyecekleri günde 4-6 kez sunun.
  • Yavru kedi 6-12 haftalıkken, onlara sunduğunuz süt  miktarını azaltın ve kuru kedi maması vermeye başlayın. Bu yiyecekleri günde 4 kez verin.

  Bölüm 2 : Yavruların bakımı 

  Adım 1 : Anne etraftaysa ilk haftalar anne ve yavruları yalnız bırakın.

  •  Anne kedileri yavrularını reddedebilir veya çok fazla ele alınırlarsa üzülürler, bu yüzden hala etrafta olduğu sürece onları yalnız bırakmak en iyi seçenektir. Ancak, 2-7 haftadan itibaren insanlar tarafından tutulan yavruları almak önemlidir. 

  Adım 2 : Yavrulara yatacakları bir yer düzenleyin.

  • Kedilerin zaten uyumak için bir yerleri yoksa, onlara sıcak, kuru ve potansiyel yırtıcılardan uzak bir yer sağladığınızdan emin olun. . Temiz havlu veya battaniye ile kaplı bir kutu veya bir kedi taşıyıcı kullanabilirsiniz.

  Adım 3 : Yavruları sıcak tutun.

  •  Eğer anne kedi etrafta değilse, yavruları sıcak tutmaya yardımcı olmak için bir havluya sarılı bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi sağlamanız gerekecektir. Kedilerin çok ısındığında ısıdan uzaklaşabildiğinden emin ol. Rahat görünüp görünmediklerini görmek için sık sık kontrol edin.

  Bölüm 3 : Tuvalet 

  Adım 1 : Anne kedinin yavrulara yardım etmesine izin verin.

  • Eğer anne kedi, kedilerin tuvaleti kullanmasına yardım etmek için hala yanındaysa, onun işini yapmasına izin verin. Hayatlarının ilk birkaç haftasında, anne kedileri bebeklerinin üreme ve dezenfekasyon yapmalarına yardım etmek için bebeklerinin genital bölgelerini yalayacaklardır. Anne kedi bebeklerine bu şekilde yardım ederken müdahale etmeyin.

  Adım 2 : Gerekli durumlarda yavruya yardımcı olun.

  • Eğer anne kedi etrafta değilse, yavruların hayatlarının ilk birkaç haftasında idrara çıkma ve dezenfekasyon yapmalarına yardım etmelisiniz. Her kedinin genital bölgesini temiz olana kadar nazikçe ovmak için ıslak bir bez veya bir nemli gazlı bez kullanın. Kumaşı hemen yıkayın ya da atın ve yavru arkadaşlarıyla birlikte geri koymadan önce kediyi kurumaya bırakın. 

  Adım 3 : Tuvalet kullanımını teşvik edin.

  • Yaklaşık dört haftada, yavrular tuvalet kutusunu kullanmaya başlamak için hazır olacak.Tuvalet kutusu kullanımını teşvik etmek için, yemeyi bitirdikten sonra tuvalete bir yavru kedi koyun. Yavru kutuyu kullanarak bittiğinde, arkadaşlarıyla tekrar yerine koy ve sonra bir tane kutuya koy. Her kediden her öğünden sonra kutuyu kullanması için birkaç dakika bekleyin.

  Adım 4 : Sorunlara dikkat et.

  • Kedilerin herhangi birinin yardım alırken ya da çöp kutusuna koyulduğunda idrar yapma veya temizlik yapmadığını fark ederseniz, neler olup bittiğini öğrenmek için hemen bir veterinerle görüşmelisiniz. Yavru kedi kabız olabilir veya çıkarılması gereken bir tıkanıklığa sahip olabilir.

  İpuçları :

  • Veterinerinizden veya yerel bir hayvan barınağından yardım almaktan korkmayın. Kedilere bakmak ve hayatta kalma şansını arttırmak için size yardımcı olabilecek gönüllüleri olabilir.
  • 8 yaşından küçük çocuklarınızın gözetim olmadan yavru kedi ile ve yavru kedi yaklaşık 5-6 haftalık olmadan oynamalarına  izin vermeyin.

  Uyarılar :

  • Bir biberonla beslerken yeni doğmuş bir çocuk gibi yeni doğmuş bir yavru tutmayın. Eğer yaparsanız, süt yavruların akciğerlerine gidebilir. Beslenme süreleri boyunca her zaman yavruları yere ya da kucağınıza dört ayak koyun.
  • Yavruları 9 haftadan fazla olana kadar yıkamayın ya da anne onu terk edecektir çünkü yavru kedi annesine olan kokusunu kaybedecektir.
  • Eğer yavrularınızdan biri hastalanmışsa (uyuşuk, hapşırma, yemek yememe vb.) Hemen veterinerinize başvurun. Yavrular hastalanırlarsa veya yetersiz beslenirlerse ölebilirler.
  • Yavru kedi inek sütünü beslememeyi unutma! Sindirilmeleri çok zor ve hasta olabilirler.
  • Yeni doğmuş bir yavru kedi verecekseniz, koyduğunuz mukavva kutuda, yavru kedi hala yaşamak için nefes delikleri ve çok sayıda battaniye ve yiyecek bulunduğundan emin olun. Yavru kedi, özellikle soğuk havalarda oldukları zaman, sıcak kalmaları gerekir.

  Bir Cevap Yazın

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.