Ailenizin çöp çıktısına ayak uydurmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Evsel atıklarınızı yönetme şeklinizle ilgili biraz daha düşünmek, daha organize olmanıza yardımcı olabilir. Dikkatli bir planlama ile, paradan tasarruf edebilecek ve çevre üzerinde daha az etki yaratabileceksiniz. Çöp, yiyecek artıkları ve geri dönüştürülebilir maddelerle nasıl baş edileceğini öğrenmek için evsel atıklar ve geri dönüşümle ilgili aşağıdaki yazıyı okuyun.

Yöntem 1 : Çöpünüzü Azaltma

Adım 1 : Plastik yerine bez torba kullanın. 

Bu küçük önlem, evinize getirdiğiniz atık miktarını büyük ölçüde azaltacaktır. Nerede alışveriş yapıyor olursanız olun, mağazadan plastik poşet kabul etmek yerine kendi kullanımlık bez çantalarınızı getirebilirsiniz. Birkaç tekrar kullanılabilir poşet satın alarak planlayın ve bir dahaki sefere mutfağınızda veya arabanızın bagajında ​​olduğu gibi alışverişe çıkmayı da unutmayacağınız yerlerde saklayın.

 • Bez çantalarınızı mağazaya getirmeyi unutursanız, atıkları azaltabilirsiniz! Aldıklarınızı torbalayan kişiden çift torba kullanmamalarını isteyin. Mağazaların çoğu artık bez çanta satıyor, böylece plastik veya kâğıt kabul etmek yerine bunları isteyebilirsiniz. 
 • Bez torbaların kullanılması market alışverişi ile sınırlı değildir. Giysileriniz, aletleriniz veya ihtiyacınız olabilecek diğer ürünler için alışverişe çıkarken bir tane alın.

Adım 2 : Daha az ambalajı olan yiyecekleri satın alın. 

İçerisine bireysel olarak sarılmış porsiyon boyutları ile plastik kaplı kutulardaki yiyecekleri almayı tercih ederseniz, daha fazla atık üretiyorsunuz demektir. En az ambalajla, özellikle plastik ambalajla yiyecek satın almanın yollarını arayın ve günlük çöp yığınınızın küçük bir tepeye dönüştüğünü göreceksiniz. İşte denemek için birkaç ipucu:

 • Toplu yemek bölümünü kullanın. Yiyecekleri eve gittiğinizde hava geçirmez cam veya plastik kaplarda saklayın.

Adım 3 : Verimleme yapın. Kendi gübre kompost sisteminizi yapabilirsiniz.

 • Ismarlamak yerine akşam yemeği yapın. Mikrodalgada pişirilebilen yemekler çok fazla ambalaj gerektiriyor ve hepsi de çöp kutusuna gidiyor. Kesinlikle daha fazla zaman alır, ancak hazır yemeklerden bazılarını ev yapımı ürünlerle değiştirmeyi düşünün. 
 • Geri iade edebileceğiniz kaplarda süt ürünleri alın. Bazı süt şirketleri bir bardak süt, krema veya ayran kabı satın aldığınızda bir depozito için kabı iade ettiğiniz bir iade sistemi sunar. Bu, plastik kullanmayı azaltmanın harika bir yoludur.
 • Çiftçi pazarlarından satın alın. Plastiklere hiç dokunmamış taze ürünler sunuyorlar. Satın alımlarınızı eve taşımak için bez torbalarını getirin.

Adım 4 : Gerekmedikçe şişeli içecekler kullanmayın.

Şişeli su ve diğer şişeli içecekler birçok yerde önemli bir atık kaynağıdır. Bazı yerlerde şişe su, musluk suyuna göre daha güvenlidir, ancak bölgenizdeki durum bu değilse, bunun yerine musluk suyu kullanmayı düşünün. Tadını beğenmediğiniz takdirde suyu her zaman filtreleyebilirsiniz. Bu çevre için daha ekonomik ve çok daha iyidir.

 • Eğer yakınınızda market yoksa diğer şişelenmiş ve konserve içecekleri de yapabilirsiniz. Örneğin, bir zencefilli gazoz almak yerine, neden kendinizinkini yapmıyorsunuz? Ev yapımı limonata da harika seçenek olabilir.

Adım 5 : Kağıt kullanımınızı azaltın. 

Bilgisayar kullanmaktan hoşlanıyorsanız, evinizde hala çok fazla kağıt atığına ihtiyaç duymanızın çok az sebebi vardır. Satın aldığınız kağıt miktarını azaltmak için gerekli önlemleri almak ve size postayla gönderilecek olan kağıt miktarını, kağıt yığınlarını sıralamak zorunda kalmanıza neden olabilir. 

 • Faturaları çıktı olarak almayın; bunun yerine online ödeme yapmayı tercih edin.
 • Evinize teslim edilen bir gazete yerine haberlerinizi internetten okumayı düşünün.
 • Önemsiz evrakların posta kutunuzdan taşmasını önlemek için önlemler alın .

Adım 6 : Kendi ev temizleyicilerinizi ve deterjanlarınızı yapmayı düşünün. 

Temizleyiciler ve deterjanlar için kullanılan kapların birçoğu geri dönüştürülemez, bu yüzden çöplüğe girer. Zamanınız ve eğiminiz varsa, kendi formüllerinizi hazırlayın ve bunları cam kaplarda saklayın, sonuçta tonlarca para biriktirebilirsiniz ve evsel atıklar önemli ölçüde azalur. Ayrıca aileniz için kimyasal olmayan bir ortam yaratırsınız.

 

Yöntem 2 : Yeniden Kullanmak ve Geri Dönüşüm

Adım 1 : Mümkün olduğunda bağış yapın. 

Eski kıyafetleriniz, elektronik eşyalarınız veya istemediğiniz diğer öğeleriniz varsa ve hala iyi durumdaysanız, bunları çöp kutusuna atmak yerine bağışlayın. 

 • Eski kıyafetler ve kumaş artıkları bir kumaş geri dönüşüm tesisine bağışlanabilir.
 • Okullar genellikle eski bilgisayarların ve diğer elektroniklerin bağışlarını kabul eder.
 • Mobilyaları, elektronik eşyaları, arabaları ve kullanmayı bitirdiğiniz diğer öğeleri bağışlamak için yerel bir evsiz barınak, indirimli mağaza veya bağış merkezi ile iletişime geçin.

Adım 2 : Kapları tekrar kullan.

Dayanıklı konteynerler, çöp veya geri dönüşüm ile dışarı çıkmadan önce birkaç kez tekrar kullanılabilir. Bunları nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, şişeler, kutular ve çantalar ikinci bir amaca hizmet edebilir.

 • Bir çöplüğünüz yoksa, geri dönüşüm maddelerini tutmak için kağıt poşet kullanın. Ayrıca onları kitap koruyucular için de kullanabilirsiniz.
 • Kağıdı her iki tarafa da yazdırarak veya çocuklarınızın kullanılmış kağıtların arkasına yazmalarına izin vererek yeniden kullanın.
 • Plastik kaplar depolama için kullanışlıdır, ancak yiyecekleri saklamak için tekrar tekrar kullanmama konusunda dikkatli olun. Plastik,  sonunda parçalanabilir ve kimyasalları gıdaya sızdırabilir.

Adım 3 : Evsel atıklar için şehrinizin geri dönüşüm politikalarını izleyin.

Bazı yerlerde plastik, cam ve kağıt geri dönüştürülebilir materyalleri sıralamak ve bunları ayrı ayrı açmak gerekir; diğer şehirler ise tüm geri dönüşümleri aynı kutuya yerleştirmenize ve bununla birlikte yapılmasına izin verir. Bazı şehirlerde geri dönüşüm toplaması yapılırken, diğer yerler her şeyi bırakabileceğiniz bir geri dönüşüm merkezine sahiptir. Evsel atıklar için şehrinizin web sitesini kontrol edin ve uygun geri dönüşüm ile ilgili politikasını takip edin.

 • Genel olarak, aşağıdaki evsel atık geri dönüştürülebilir:
  • Plastik kaplar
  • Bilgisayar kağıdı, yumurta kartonları, gazete ve karton gibi kağıt ürünleri
  • Cam kaplar
  • Alüminyum kutular, alüminyum folyo

Adım 4 : Çöp ve tehlikeli atıkları uygun şekilde atın.

Geri dönüştürülemeyen veya tekrar kullanılamayan bazı ev eşyaları var. Bu eşyalar çöp kutusuna atılmalı veya tehlikeli atık tesisine atılmalıdır. Aşağıdaki öğelerin tüketimini azaltmaya çalışın ve bunları kullanırken, bunları şehir yasalarına göre atın. Bazeı tehlikeli evsel atıklar şunlardır:

 • Piller
 • Boya
 • TV’ler, bilgisayarlar ve diğer elektronikler
 • Ampuller

 

Yöntem 3 : Kompost

Adım 1 : Gıda hurdalarını ve bahçe parçalarını çöp kutusunda saklayın. 

Yiyecek artıklarının dışarı atılmasına gerek yoktur. Bunun yerine, onları kompost haline getirebilir ve bahçeniz için toprak yapabilirsiniz ya da kendileri için kullanabilecek başka birine bağışta bulunabilirsiniz. Kompostlamanın birçok yolu vardır. Bazı kompost karışımları et ve süt gibi ürünlerin dahil edilmesine izin verirken, diğerleri kesinlikle meyve ve sebzeli evsel atıklar için uygundur. Temel bir kompost yığını başlatmak için şu öğeleri kaydedin:

 • Çiğ sebze, kahve telvesi, çay poşeti, çim kupası, yaprak gibi çabuk bozulan yeşil ürünler
 • Çubuklar ve dallar, kağıt, karton, yumurta kabuğu, talaş gibi yavaş yavaş parçalanan kahverengi eşyalar

Adım 2 : Bir kompost sitesi oluşturun.

Kompost siteniz için bahçenizde güneşli veya kısmen gölgeli bir alanda bir alan seçin. İdeal olarak, doğrudan kir veya çim üzerinde kompost olacaksınız, ancak büyük bir avlu alanınız yoksa, beton bir verandada kompost yapabilirsiniz. Burada kompost sitenizi yapılandırabileceğiniz birkaç farklı yol var:

 • Bir kompost yığını yapın. Bu, kompostlamanın en basit yoludur. Tek yapmanız gereken, bahçede bir kazık yapmak. Kompostlama bazen fareler ve böcekler içerebilir bu nedenle evinizden uzakta olmalıdır.
 • Bir kompost kutusu yapın. Eski paletleri kullanarak ihtiyaçlarınıza uygun boyutlara uygun bir kutu oluşturabilirsiniz.
 • Bir kompost kutusu alın. Çoğu ev ve bahçe mağazasında bulunurlar.

Adım 3 : Soğuk veya sıcak bir kompost yığını oluşturmayı seçin.

Soğuk bir yığın yapmak daha az çaba gerektirir, ancak kompostun hazır olması daha uzun sürer. Sıcak bir yığın yapmak biraz iş gerektirse de, 6 – 8 hafta gibi kısa bir sürede kompost olacak. İşte farkları:

 • Serin kompost yığını yapmak için , hem yeşil ve kahverengi malzemeleri birkaç santim ile  doldurun. Yiyecek artıkları veya tuvalet kağıdı rulolarından kurtulmanız gerektiğinde kazıklamaya devam edin. Depo dolu olduğunda, kompost için bırakın. Tam bir kompost için bir yıl kadar sürebilir, ancak gerektiğinde kutunun altındaki kompost oluşumunu kullanabilirsiniz.
 • Sıcak kompost yığını yapmak için, yeşil ve kahverengi malzemeleri karıştırın ve doldurun (veya büyük bir yığın toplayacaklar). Isınacak ve sıcak olacak; Bu olduğunda, karıştırın ve soğumasını bekleyin. Birkaç gün veya hafta sonra tekrar ısındığında, tekrar karıştırın. Karıştırdıktan sonra ısınmayı durdurana kadar devam edin, sonra kompostlamayı bitirin.

Adım 4 : Kompost sitenizi koruyun.

Çok hızlı çürüyor ve sümüksü gibi görünüyorsa, yavaşlatmak için daha fazla kahverengi öğe ekleyin. Kurutmak için çok kuru görünüyorsa, biraz su veya daha fazla yeşil madde ekleyin. Kazığı periyodik olarak veya amonyak gibi kokunca çevirin. Kompost sitenize daha fazla çaba gösterdiğinizde, daha hızlı bir şekilde kullanabileceksiniz.

Adım 5 : Hazır olduğunda kompostunuzu kullanın.

Kompost üretmek bir iki ay alabilir. Zengin kahverengi veya siyah bir renge dönüştüğünde ve dünyevi bir koku aldığında, kompostunuzun hazır olduğunu bilirsiniz. Gübre, sebze veya çiçek bahçenizi gübrelemek için kullanılabilir, ya da çim ve diğer bitkilere bir beslenme desteği sağlamak için bahçenizin etrafına yayılabilir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.