Kanada’da, Banff’in muhteşem Rocky Mountain manzaralarından Quebec’teki Mingan Takımadaları Milli Parkı Rezervi’nin kayalık sahillerine kadar uzanan 47 milli park bulunmaktadır. Kanada milli parklarını ziyaret etmek, eğlenceli bir aile deneyimi ya da deneyimli gezginler için zorlu bir macera olabilir. Ziyaret etmek istediğiniz Kanadalı milli parkı ve oraya nasıl gideceğinizi belirleyerek işe başlayın. Ardından önceden planlayın, böylece Kanada milli parkına arkadaşlarınız veya sevdiklerinizle keyifli bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Bölüm 1 : Ziyaret edilecek parkın seçimi

Adım 1 : Belirli bir eyalet veya Kanada’ya odaklanın.

 • Belirli bir bölge veya bölge gibi Kanada’yı keşfetmek istediğiniz yere karar verin. Kanada’da 13 eyalet vardır ve her ilde çeşitli milli parklar vardır. Bölgeye dayalı bir milli park seçmek, Kanada’nın batı tarafını veya Kanada’nın doğu tarafını ziyaret etmek isteyip istemediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir. Ya da Rocky Dağları’na yakın bir park bulabilir, böylece Rockies’i görebilir ve parkta biraz zaman geçirebilirsiniz.
 • Başka bir seçenek de Banff kasabasını kapsayan Banff Ulusal Parkı gibi ziyaret etmek istediğiniz bir şehre veya şehre yakın bir park seçmektir. Quebec’deki Mingan Takımadaları Milli Parkı Rezervi’nde bulunan Quarry Adası veya Quarry Adası.
 •  Kanada milli parklarının tam listesini Parks Canada web sitesinde bulabilirsiniz .

Adım 2 : Ziyaret etmek için bir veya daha fazla park tanımlayın.

 • Kanada’da ziyaret etmek istediğiniz en az bir park veya seyahatinizde daha fazla zamanınız varsa iki veya daha fazla park seçin. Bir milli parkta görülecek ve keşfedilecek çok şey vardır, bu yüzden sadece bir tane keşfetme vaktiniz olabilir. Yolculuk yapıyorsanız, örneğin, birden fazla milli parka ziyaretlere uyacak zamanınız olabilir.
 • Göl, kaplıcalar veya kaya oluşumları gibi ünlü bir alana sahip bir park seçebilirsiniz. Ya da, Revelstoke Dağı Milli Parkı’ndaki kayak tepeleri veya Jasper Ulusal Parkı’ndaki Columbia Buz Tepeleri gibi göz alıcı bir cazibe merkezi olan bir parka gidebilirsiniz.
 • Her ikisi de Alberta eyaletinde bulunan Banff Ulusal Parkı ve Jasper Ulusal Parkı gibi aynı il veya bölgedeki iki milli park seçebilirsiniz. Aynı zamanda, hem bir günlük geziye hem de bir gece gezisine girebilmenizi daha kolay hale getiren birbirlerinden uzaklaşıyorlar.

Adım 3 : Hava durumuna göre seyahat tarihlerinizi seçin.

 • Kanada ziyaretiniz için hangi hava türünü tercih edeceğinizi düşünün. Örneğin, yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek için milli parka gidiyorsanız, bahar veya yaz ayları gibi yılın daha sıcak bir zamanını tercih edebilirsiniz. Milli parkta kış sporları yapmak istiyorsanız, kış ayları daha ideal olabilir. 
 • Yürüyüş yapmaktan hoşlanan pek çok kişi, Kanada’daki milli parkları ziyaret etmek için Eylül veya Ekim’i seçiyor; çünkü genellikle daha az kalabalık, hava daha ılıman ve manzaraların değişmesiyle manzara güzel. 
 • Kış aylarında, çığ veya kar fırtınası gibi aşırı hava koşullarından dolayı bazı parklara erişilemeyeceğini veya kapatılabileceğini unutmayın.
 • Seyahat tarihlerini tamamlamadan önce, bu süre için milli parkta tahmin edilen hava durumu tahminine bakın. Parkın hala açık olduğundan ve havaların parkta yapmak istediğiniz faaliyetler için iyi bir uyum sağlayacağından emin olmak için seçtiğiniz seyahat tarihlerine yaklaşan tahmini kontrol edin.

Bölüm 2 : Kişisel seyahat planının yapılması

Adım 1 : Milli parka arabayla gidin.

 • Bir Kanada milli parkını keşfetmenin belki de en kolay yolu onu sürmektir. Parkta araba kullanmak, bir yürüyüş parkuruna ya da bir kayak tepesine gitmek için iyi bir yol olabilir. Kanada’nın birçok ulusal parkında parkın tamamı boyunca uzanan asfalt yolların yanı sıra birçok önemli cazibe merkezi ya da parkur tarafından park yerleri bulunacaktır. Milli parka araba sürmek, aynı zamanda yol boyunca şehirlerde veya kasabalarda duraklarla birlikte, eğlenceli bir yolculuğa çıkma şansı verecektir. Yolculuğunuz için mevcut bir rota seçebilir veya kendi rotanızı oluşturabilirsiniz.
 • Örneğin, popüler bir gezi, Banff Ulusal Parkı’nda Calgary’den Banff ve Lake Louise’e doğru hareket etmek, kaplıcalarda durmak, Banff kasabası, kanyona giden güzel bir yürüyüş parkuru ve Louise Gölü’nün ünlü zümrüt suları.
 • Ülke dışına seyahat ediyorsanız, Kanada’da bir şehre ya da şehre uçabilir ve milli parka arabayla gitmek için araba kiralayabilirsiniz.

Adım 2 : Toplu taşıma araçlarını kullanın.

 •  Bir araba kiralamak istemiyorsanız veya arabaya erişiminiz yoksa başka bir seçenek de milli parka giden bir otobüse binmektir. Kanada’daki birçok ulusal parka, parka yakın bir şehir veya kasabadan otobüsle ulaşılabilir. Kanada’ya uçtuğunuz yere bağlı olarak havaalanından ulusal parka da gidebilirsiniz. 
 • Ayrıca Jasper Milli Parkı’ndaki Jasper kasabası gibi Greyhound otobüsüyle ya da Banff Ulusal Parkı’na bir saat uzaklıktaki Calgary, Alberta gibi bir milli parka yakın şehirlerde bulunan şehirlerdeki şehirlere de gidebilirsiniz.
 •  Birçok ulusal parkına VIA Rail Canada aracılığıyla trenle ulaşılabilir. Kanada’da nereden başladığınıza bağlı olarak, belirli milli parklara gidebileceğiniz trenler hakkında daha fazla bilgi için çevrimiçi arama yapın. 
 • Batı Kanada’nın her yerinde rotaları olan Rocky Dağcı adlı bir tren servisi de var. Birçok büyük kentde duraklarla çeşitli milli parklara farklı rotalar sunuyorlar. 

Adım 3 : Seyahat arkadaşlarınızı belirleyin.

 • Kanada milli parkına yapacağınız gezide kimi gezeceğinizi düşünün. Belki de iyi arkadaşlarla veya bir partnerle seyahat ediyor olabilirsiniz. Belki tüm aileni yanına getiriyorsun. Ya da belki yalnız bir yolculuk yapıyorsun.
 • Seyahat arkadaşlarınızın kim olduğunu belirlemek, parka seyahat etmenin en ucuz ve en etkili yolunu anlamamıza yardımcı olabilir. Örneğin, bir arabada üç kişiyle maliyeti bölüyorsanız, örneğin, parayla para biriktirebilirsiniz. Belki de ailenizin trene binmek yerine otobüse binmesi daha ucuzdur

Adım 4 : Bir bütçe ve zaman çizelgesi oluşturun.

 • Yolculuğunuzun yanı sıra ziyaret ettiğiniz park veya parkları belirledikten sonra seyahat için bir bütçe hazırlayın. Varsa ne kadar ulaşım ve konaklama bedeli mal edeceğini hesaplayın. Ardından yiyecek ve aktiviteler gibi günlük masrafları düşünün. Bütçenizi aşmamak için belirli bir tutarı bir gün bütçeye ayırabilirsiniz.
 • Ayrıca bir seyahat zaman çizelgesi de oluşturabilirsiniz, böylece nerede olacağınızı ve her gün ne yapacağınızı biliyorsunuz. Yürüyüşleri, kış sporları için zamanınızı ve parkınızı ziyaret ederken yemeklerinizi günlük olarak yiyeceğiniz yerleri not edebilirsiniz.

Bölüm 3 : Park gezinizi eğlenceli hale getirin.

Adım 1 : Bir park turuna katılın.

 •  Milli parkta daha bilgilendirici bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bir park turuna kayıt olabilirsiniz. Genellikle milli parkta saatlerce veya günlük olarak turistik mekanlarda sunulan turlar vardır. Ayrıca yürüyüş, kano veya kar ayakkabısı gibi rehberli bir aktivite gerçekleştireceğiniz bir tur paketi için de kayıt olabilirsiniz. Bir rehber olarak seyahat etmek, bir aile olarak seyahat ediyorsanız ve birlikte bir etkinlik yaparken hepinizin güvende olmasını sağlamak istiyorsanız iyi bir seçenek olabilir. 
 • Parkta rehberlik yapmak, milli parkta keşfetmek için herhangi bir backcountry yapmayı veya daha zorlu yürüyüş parkurlarına gitmeyi planlıyorsanız iyi bir fikir olabilir.
 • Park turlarını ulusal parkın web sitesi üzerinden veya daha fazla bilgi için Parks Canada’yı arayabilirsiniz.

Adım 2 : Parkta yürüyüşe çıkın.

 • Belki de bir milli parkta en kolay ve ucuz seçenek bir yolda bir yürüyüşe gidiyor. Milli parkta popüler bir yürüyüş parkuru seçebilir veya daha zorlu bir parkuru deneyebilirsiniz. Bir aile olarak seyahat ediyorsanız ve yürüyüşe hazırlandığınızdan emin olmak için bir aile dostu yürüyüş parkuru arayın. Yürüyüş için uygun ekipmanın ambalajlanması, yolda güvende olmanızı sağlayacaktır.
 • Bir yürüyüşe çıkmadan önce daima hava durumu ve yol koşullarını kontrol edin. Bölgedeki herhangi bir hava durumu danışmanına bakın ve dışarı çıkacağınız zamansız bir evde ya da yanınızda olmayan birisine izin verin. Bu, acil durumlarda nerede olduğunu bilmenizi sağlayacaktır.

Adım 3 : Parkta kano kullanmayı deneyin.

 • Birçok milli park, kano için ideal olan muhteşem manzaraya ve sulara sahip bir veya daha fazla göl içerir. Tesis bünyesinde kano kiralayabilir ya da gölde kullanmak üzere kendi kanolarınızı getirebilirsiniz. Kanodayken can yelekleri giydiğinizden emin olun. 
 • Ayrıca milli parkta herhangi bir nehir veya derede kayak yapmayı deneyebilirsiniz. Milli Park’ta iyi bir kano spotu aramak zorunda kalabilirsiniz, hangisine gittiğinize bağlı olarak, çevrimiçi veya şahsen bir Parks Canada temsilcisiyle görüşebilirsiniz.

Adım 4 : Parkta kış sporları yapın.

 • Kayak, snowboard ve kar ayakkabısı gibi kış sporları, milli parkta deneyebileceğiniz eğlenceli aktivitelerdir. Kış sporları yapmayı planlıyorsanız, kışın Kanada milli parklarını ziyaret edin ve çok kar yağmaya eğilimli parklara gidin. Parkta kış spor malzemeleri kiralayabilir veya kendi ekipmanınızı getirebilirsiniz.
 • En az bir kişiyle ya da bir grup insanla kış sporları yaptığınızdan emin olun.
 • Milli parkta kayak pistlerinde kış sporları yapmak için bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Adım 5 : Milli parkta kamp yapın.

 • Milli park alanında kamp yapmak, bölgeye uzunca bir ziyaret yapmak ve gerçekten doğal ortamlara dalmak için eğlenceli bir yol olabilir. Kendi kamp malzemelerinizi milli parkta kampa getirmeniz ve kaldığınız süre boyunca geçerli bir park biletiniz olması gerekmektedir. 
 • Milli Park’ta bir park yerinde, Parks Canada web sitesinde online olarak rezervasyon yapabilirsiniz . Bu yaz ya da geç ilkbahar gibi yüksek sezonda iyi bir fikir olabilir.
 • Kamp yapmakta olduğunuz bölgeye bağlı olarak yer ayırtmak için bir kamp ücreti ödemeniz gerekebilir.

 


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.