Barbekü mangal yemekleri lezzetli yapar ve açık hava yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Ve herhangi bir yemek şekli gibi, iyi yemek hazırlama uygulamalarını takip etmek önemlidir. Bu makalede güvenli barbekü hakkında bazı işaretçiler bulunmaktadır.

 

 Barbekü Yemekleri

Adım 1 : Yemekleri serin tutum. 

Yemekleri pişirene kadar buzdolabında tutmak önemlidir. Pişirilmeye hazır olduğunda her yiyeceği doğrudan buzdolabından çıkarın. Etinizi marine ediyorsanız, etin buzdolabında kalmasına izin verdiğinizden emin olun. Marinayı tekrar kullanmayın.

Adım 2 : Yiyecekleri örtün. 

Üzerine toz vs. herhangi bir şey gelmemesi için pişirilen yiyeceği örtün.

Adım 3 : Barbekü için yiyecekleri iyice pişirin.

Tüm yiyeceklerin pişirildiğinden emin olun. Özellikle, et ve tavuğun uygun şekilde pişirildiğinden emin olun. Bazen etin kömürleşmiş halini görmemek için, sadece pişmemiş etlere sahip olmak biraz aldatıcı olabilir. Her et tipi için önerilen pişirme sürelerini izleyin.

Adım 4 : Hazırlama sırasında yiyecekleri ayrı tutun. 

Çiğ yiyecekleri ve pişirilmiş yiyecekleri birbirinden ayırmanız önemlidir. Özellikle, çiğ kümes hayvanları, çiğ et ve çiğ yumurtalar ayrı kaplarda durmalı veya pişirilen yerde çok dikkatli bir şekilde korunmalıdır. Diğer yiyeceklerle kullanmadan önce pişirme bölgelerini ve eşyaları iyice temizleyin.

 

Adım 5 : Sıcak Yemekleri Sıcak Tutun! 

Etleri doğru sıcaklığa getirdikten sonra servis yapana kadar sıcakta tutun. ( 60 ° C veya daha sıcak)

Aşağıda farklı et ve kesimlerin bir listesi ve pişirilmesi gereken dereceler yazmaktadır.

  • Kıyma – 71 ° C
  • Bütün kümes hayvanları – 82 ° C
  • Kanatlı göğüs etleri – 77 ° C
  • Sığır eti, dana eti ve kuzu bifteği rosto ve pirzola – 63 ° C

 

Barbekü Alanı

Adım 1 : İyi aydınlatılmış olmalıdır. 

Geceleri karanlıkta mangal yapmayın. Ne yaptığınızı görebilmek önemlidir. Alanı iyi aydınlatılmış tutun. Gerekirse, bir kabloyu ve projektörünüzü çıkarıp, kabloyu asarak aydınlattığınızdan emin olun. Işık, eşyalarınızı yakmamayı, yeterince piştiğini görmenizi, ellerinizi ve gereçlerinizi nereye yerleştireceğinizi bilmenizi sağlar.

Adım 2 : Barbekü alanını koruyun. 

Eğer küçük çocuklar varsa barbekü alanına ulaşamayacağından emin olun, ya da çocukları denetleyecek ve çocuklara mangal alanına gitmemelerini söyleyecek birileri bulunmalıdır.

Adım 3 : Evcil hayvanları uzak tutun. 

Pişirme alanının yakınında evcil hayvanlar bir tehlike oluşturabilir. Onlar gezebilir ve aşırı hevesli bir hayvan oldukları için barbeküden yemek yemeyi deneyebilir ve yanabilirler.

 

Barbeküyü Yakma

Adım 1 : Yemek pişirmek için barbekü yapın. 

Ateşleme ve pişirme sırasında, daima pişirme alanında kalınız. Eğer onu terk etmeniz gerekiyorsa, siz yokken mutlaka biri bulunmalıdır. Bir mangal alanı asla gözetimsiz bırakılmamalıdır. Yüksek ateş yakabilir ve dışa kıvılcım sıçrayabilir, bir çocuk geldiğinde sıcak öğelere dokunabilir veya yiyecek yanabilir.

Adım 2 : Aletleri doğru bir şekilde alın.

Doğru araçlar barbekü için iyidir. Daha uzun sapları, daha uzun maşaları veya dişleri vardır ve daha iyi bir tutuş ve el becerisi sağlayarak kendinize ya da yiyeceğe zarar verme potansiyeli en az olan gıdaları taşımanıza olanak sağlar. Bu konuda cimri olmayın; iyi barbekü araçlarına sahip olmanın sonuçları kesinlikle herhangi bir maliyetten ağır basacaktır.

 

Barbeküyü Kullanma

Adım 1 : Sadece uygun yakıtı kullanın.

Sadece üretici tarafından önerilen yakıtı kullanın. Başka bir yakıt türü ile yakmaya çalışırsanız, barbeküye zarar verebilir, yangına neden olabilir veya barbekü eriyebilir.

Adım 2 : Düzenli olarak temizleyin. 

Temiz bir barbekü daha iyi çalışır ve sizin için daha sağlıklı olur. Temiz olmadığında, kanserojen birikiminin yemeğinize girme potansiyelini artıracaktır. Her zaman bir barbekü işleminden sonra temizleyin.

 

İpucu :

  • Eğer vejeteryan misafirleriniz varsa, yiyeceklerini hazırlamak ve et ürünleri ile temastan kaçınmak için barbekünün farklı bir kısmını kullanmanız yararlı olacaktır. Bu yazının başındaki fotoğrafta olduğu gibi, günümüzde birçok barbekünün özel sebze bölmeleri var. Bir başka harika alternatif ise, sadece vejetaryen öğeler için bir barbekü satın almak ve bunu ana barbekünün yanındaki bir masaya yerleştirmektir. Bunlar ucuz ve kullanımı çok kolaydır ve her iki yiyeceği aynı anda kolayca pişirebilir.

 

Uyarılar :

  • Barbekü kullanmadan önce daima üretici talimatlarını okuyun, güvenlik önlemleri önemlidir.
  • Pişirme alanına yakın bir yerde yangın battaniyesi veya yangın söndürücü bulundurmak ihtiyatlıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.