Bir bahçe istediniz ancak açık alana sahip değil misiniz? Topraksız tarım bahçesi sizin için! Kirlenmeden bahçe yapmak için basit bir yoldur ve hemen hemen her yerde yapılabilir. Topraksız tarım maliyeti yüksek olmadığından tercih edilebilir bir yöntemdir. Topraksız bitki yetiştirmek için aşağıdaki adımları takip edin.

Yöntem 1 : Hazırlama

Adım 1 : Gelecekte ihtiyaç duyabilecekleri, fakat hidroponik bahçeciliğin başlangıç ​​safhalarında gerekmeyecek olan aşırı su arıtma malzemeleri satın almayın. 

Topraksız tarım projenize başlamak ve harika bir başlangıç ​​yapmak için sadece birkaç şeye ihtiyacınız olacak. Hidroponik için ihtiyacınız olan öğelerin çoğu zaten evinizde bulunabilir, böylece bu hobiye tam olarak başlamadan tasarruf edebilirsiniz.

Adım 2 : Topraksız tarım bahçesi için özel bir alan belirleyin.

Yeni gelen bahçıvanların çoğu ya bir kolay kurulum malzemeleri satın alabilir ya da evlerinin dışında bir sera kurabilirler. Başlangıç ​​hidroponik bahçe için küçük yetiştirme odaları genellikle bir dolaptan biraz daha büyüktür ve bir saatin altında tamamen kurulabilir. İhtiyacınız olacağını düşündüğünüz eklentilere bağlı olarak maliyet değişebilir.

Adım 3 : Doğru hidroponik malzemeleri alın.

Küçük bir seranın maliyeti daha fazladır çünkü bir seramiği ve drenaj sistemini içermeli veya seranın kendisini inşa etmeden önce çakıl gibi diğer zemin döşemelerini kullanmanız gerekecektir. 

  • Büyüyen bir odaya veya seraya karar verdikten sonra ihtiyacınız olan temel ürünler arasında bir sıcaklık kontrol ünitesi, egzoz fanı, ısıtma matları, mavi ve kırmızı spektrum ışıklarınız için ışık armatürleri, bir havalandırma sistemi (küçük bahçeler için iyi bir akvaryum sistemi) bulunur. Perlit, mermer ve strafor bir başlangıç ​​ortamı ve taşyünü, vaha veya hızlı köklü olarak iyi çalışır. Bitkileriniz için tipik başlangıç ​​tabloları arasında plastik küvetler, bir çocuk yüzme havuzu veya balık tankı bulunur. Bir bahçıvan, onların yetiştirme odası için ihtiyaç duyduğu malzemeleri ilgili mağazalardan da alabilir.

 

Yöntem 2 : Tohumların Çimlenmesi

Adım 1 : Büyütmek istediğiniz tohumu seçin.

Topraksız tarım için bitkinizin yaşadığınız yerde yetiştirilebildiğinden  ve yeraltında yetişen bir bitki olmadığından emin olun.

Adım 2 : Islak kağıt havluları alın ve bunların içindeki tohumları  yerleştirin. 

Katlayın ve hafif, sızdırmaz bir torbaya yavaşça yerleştirin.

Adım 3 : Torbayı ılık ve karanlık bir yere koyun ve tohumları filizlendirmek için biraz zaman verin. 

Bir tohum ıslak olduğunda çimlenme tetiklenir, bu nedenle kağıt havluları nemli tutun. Bazı tohumların diğerlerinden daha uzun sürdüğünü unutmayın.

 

Yöntem 3 : Fideyi Aktarma

Adım 1 : Tohumlar çimlendiğinde ve en az 3 cm sapı olduğunda, bunun bir fide olduğunu unutmayın. 

Daha sonra ne yapacağınız, bitkinin türüne bağlıdır.

  • Tohumun bir frailer sapı varsa, orijinal kağıt havluda saklayın, ancak yaprakların ortaya çıkması için küçük delikler kesin.
  • Tohum daha güçlü bir gövdeye sahipse, sadece ıslak kağıt havlulardaki kökleri örtmeyin ve kökün düzelmesini ve yaprakların büyümesini sağlayın.

Adım 2 : Fide (ler) dikkatlice düz duracak şekilde olmalıdır. 

Bu fideler için hayatlarında çok kırılgan bir zaman, bu yüzden son derece nazik olun.

 

Yöntem 4 : Bitkinizin Bakımı

Adım 1 : Fide daha güçlü ve daha büyük olduğunda bitkinizi daimi bir saksıya taşıyın.

Adım 2 : Saksıyı suyla doldurun.

Saksı başına bir bitkiye sahip olmak veya birçok bitki ile daha büyük bir kap yapmak arasında seçim yapabilirsiniz. İkinci seçeneği seçerseniz, tüm bitkilerin iyi desteklendiğinden emin olun.

Adım 3 : Yetiştirilmiş fidelerinizi suya yerleştirin, böylece sadece kökler suya batırılır.

Daha uzun bir bitki yetiştiriyorsanız, muhtemelen kabın tarafına bir destek için bantlamanız gerekir.

Adım 4 : Suyu birkaç günde bir değiştirin, özellikle de bulanık veya yarı saydam görünüyorsa.

 Ayrıca, bitkilerin büyümesi için besin maddelerine ihtiyaçları vardır, bu nedenle her hafta suya ilave etmek için bir paket sıvı gübre satın alın. Paket talimatlarına uyun ve bitkileri aşırı beslemeyin.

 

Yöntem 5 : Bitkinizi Olgunlaştırmak

Adım 1 : Meyve taşıyan bir bitki seçtiyseniz, yaprakların yakınında büyüyen çiçek tomurcuklarını izleyin. 

Bir meyve veya sebzenin başlangıcını geride bırakarak açılacak ve kuruyacaklar.

  • Bitki döllenmek için çapraz tozlaşmaya ihtiyaç duyuyorsa, bitkinin işi yapabilmesi için bir kaç günlüğüne açık bir pencerenin yanına ya da yakın bir yere yerleştirilmesi gerekir. Topraksız tarım için iyi bir bitki kendi kendine tozlaşan bir bitkidir.

Adım 2 : Çiçekli bir bitki seçtiyseniz, çiçeklerin kökünü indirmediğinden emin olun. 

Normal olarak, bitkiler ekstra destek için kendilerini köklere bağlayabilirler. Herhangi bir çatlak veya bükülme noktası için bitkinizin sapını günlük olarak kontrol edin.

Adım 3 : Meyve / sebzeleri diğer bitkiler gibi hasat edin. 

Topraksız tarım ile yaptığınız bahçenin tadını çıkarın!

 

İpuçları :

  • Yeraltı bitkilerinden veya inanılmaz uzun bitkilerden uzak durun.
  • Bir besin karışımını akıllıca seçin veya kendiniz yapın. Bitkilerin, köklerde bulabileceğiniz temel besinleri almayacağını unutmayın.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.