Evde müşteri hizmetleri işi, her gün bir ofise gitmekten daha popüler bir alternatiftir. Evden çalışma, aynı zamanda telekomünikasyon işi olarak da bilinir, genel giderleri azalttığından şirketler için maliyet adına etkin bir yöntemdir. Çalışanlar, işe alım giderlerinden tasarruf ederek ve genellikle çalışmak istedikleri saatleri seçerek fayda sağlayabilirler. Müşteri hizmetlerinde evden nasıl çalışılacağına dair bazı yararlı ipuçları ve önerileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Adımlar

Adım 1 : Evden işinizi yapmak için internete göz atın.

Sağladıkları hizmetlerin türü hakkında daha fazla bilgi edinmek için şirketlerin web sitelerini inceleyin. Müşteri hizmetleri için iş açıklıklarını ve şirketin özel gereksinimlerini tarayın.

Adım 2 : Evden bir iş için yeteneklerinizi değerlendirin.

Bu, ne tür bir iş aradığınızı belirlemenize yardımcı olacaktır. Ev çağrı merkezi işlerinden, sanal müşteri hizmetleri temsilciliğinin yanı sıra canlı sohbet servis temsilcileri gibi pozisyonlar da vardır. Bu fırsatların bazıları sadece e-posta yoluyla çalışmayı da gerektirebilir.

Adım 3 : Evde çalışmak için bazı temel gereksinimleri kabul edin.

Çoğu müşteri hizmetleri pozisyonu, yüksek hızlı internet erişimi olan bir bilgisayar, bir telefon hattı ve işinizi yapmak için sessiz bir ofis alanınız olmasını gerektirir. Ayrıca bağımsız çalışabilmeli ve sağlam zaman yönetimi becerilerine sahip olmalısınız.

  • Bu tür pozisyonların yüksek hacimli bir telefon görüşmesi ve profesyonel, hoş konuşan bir ses için deneyim gerektirdiğini unutmayın. Bilgisayarlarla çalışma, internete erişme ve internette gezinme konusunda uzman olmanın yanı sıra sağlam kişisel becerileriniz de olmalıdır.

Adım 4 : Evde müşteri hizmetleri pozisyonu için niteliklerinizi değerlendirin.

Müşterilerle günlük iletişiminizin yanı sıra, mükemmel dil bilgisi ve yazım becerileriyle yazışabilmeli ve veri girişinde sağlam becerileriniz olmalıdır.

  • Sohbet ve anlık mesajlaşma gibi online iletişim araçlarını kullanmada çeşitli bilgisayar programları ve beceri düzeyinizle çalışma yeteneğinizi değerlendirin. Teknik sorunlar ortaya çıkarsa, çoklu görev yapma ve problem çözme yeteneğine sahip olmalısınız.

Adım 5 : Evden çalışmanın artılarını ve eksilerini anlayın.

Tipik bir ofis pozisyonunun aksine, evde müşteri hizmetleri işlerinde sağlık sigortası, tatil ücreti veya hastane ücreti gibi faydalar sunulmaz. Bu, şirkete telekomünikasyon hizmeti sunmakta, ev işlerinde çalışmaktan kaynaklanan ek masrafları gidermektedir.

  • Evde çalışılan işlerde kendi vergilerinizi ödemeniz gerekebileceğini unutmayın. Çalıştığınız saatleri ve haftalık olarak ne kadar iş yaptığınızı takip edin. Vergi beyannamenizi her yıl hazırlarken kayıtlarınızı saklayın ve gelecekteki erişim için güvenli bir yere koyun.

Adım 6 : Evde müşteri hizmetleri işinde çalışmak için beklenen eğitim gereksinimlerini gözden geçirin. 

Bazı şirketler, bir pozisyon için hazırlık aşamasındayken yerinde veya online eğitime katılmanızı isteyebilir. Diğer gereksinimler, yapacağınız iş için yönergeler sağlayan bir kullanım kılavuzu olabilir.

Adım 7 : İlgilendiğiniz ve kalifiye olduğunuz pozisyonlara başvurun. 

Başvuruyu göndermek için prosedürleri takip edin ve güncellenmiş özgeçmişinizin bir kopyasını gönderin ve bir kapak mektubunu ekleyin.

Adım 8 : Çoğu iş görüşmesinin tipik olarak telefon üzerinden gerçekleştirileceğini unutmayın. 

Bazı şirketler müşteri hizmetleri pozisyonunda online bir yüz yüze görüşme için video görüşmesi teknolojisini kullanabilir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.