Düğün gününüzdeki fotoğraflar gerçekten özel bir günün ebedi hatırası olacak. Düğün fotoğrafçıları çok pahalı olabilirler, farklı tarzlarda uzmanlaşabilirler ve çeşitli hizmet seviyeleri sunarlar. Bir düğün fotoğrafçısı seçmek, düğün gününü belgelemek istediğiniz resimler hakkında dikkatli düşünmenizi  gerektirir. Seçiminizi yapmadan önce bolca araştırma yapın ve birkaç fotoğrafçı ile görüşün.

Yöntem 1 : Düğün Fotoğrafçılarını Bulmak

Adım 1 : Hangi düğün fotoğrafçılığını tercih edeceğinize karar verin.

Düğün fotoğrafçılığının farklı stilleri vardır ve farklı fotoğrafçılar farklı tarzlarda uzmanlaşmış olabilirler. Farklı stilleri öğrenmek için biraz zaman ayırın ve hangisinin size en uygun olduğunu düşünün. Bazı düğün fotoğrafçılığı tarzları şöyledir:

 • Geleneksel veya klasik: Burada bir fotoğrafçı, tüm geleneksel resimleri ve çiftin özel olarak istediklerini resimler üzerinden çalışacak.
 • Fotoğraf gazeteciliği: Bu, fotoğrafçıların escorts istanbul sizi takip edeceği ve daha az ‘pozlu’ resim çekeceği, daha ziyade düğününüzün hikayesini normal doğal bir tarzda anlatmaya çalıştığı bir belgesel tarzıdır.
 • Örnek fotoğrafçılık: Bu tarz ilk ikisinin birleşimidir. Pozlanmış resimler içerir, ancak yine de dikkatli bir kompozisyonla olsa da, rahat ve gayri resmi pozlar üzerinde daha fazla durulur.
 • Moda: Bu tarz, diğerlerinden daha dramatik olma eğilimindedir ve konuların daha çekici ve stil sahibi görünmesini sağlar.

Adım 2 : Düğün fotoğrafçısı için erkenden araştırmaya başlayın.

Düğün fotoğrafçınıza rezervasyon yapmak, mekanınızı rezerve ettikten sonra yaptığınız ilk şeylerden biri olmalıdır. Profesyonel düğün fotoğrafçısı, özellikle düğünler için yılın en yoğun zamanlarında yüksek talep görüyor ve en iyilerinden birçoğu bir yıl öncesinden rezerve edilmiş olabiliyor.

 • Sezon dışı bir düğün yapıyorsanız veya bir pazar günü evleniyorsanız, en iyi fotoğrafçının nispeten kısa bir sürede bulunması daha kolay olacaktır.
 • En popüler zamanlardaki düğünler için en az bir yıl öncesinden bakın.
 • Daha az popüler zamanlardaki düğünler için altı ay yeterli olabilir.

Adım 3 : Kişisel önerileri isteyin. 

En iyi profesyonel düğün fotoğrafçısı bir itibar geliştirmeye eğilimli olacak ve arkadaşlarınız daha önce düğün fotoğrafı çektirmiş olabilir. Kişisel deneyim için herhangi bir tavsiyede bulunacak ve güvendiğiniz insanlara bakarak aramanızı başlatın. Son birkaç yıldır evlenip tanıştığınız insanlarla konuşun ve onların deneyimlerini sorun.

 • Bir arkadaşınız düğün için kullandığı fotoğrafçıyı önerirse, fotoğraf albümüne bakmayı isteyin.
 • İnsanların iyi bir düğün fotoğrafçılığı yapan şey için farklı zevklere ve fikirlere sahip olduklarını unutmayın.
 • Ayrıca, düğününüzde organizasyon için anlaştığınız diğer profesyonellere de başvurabilirsiniz. Bir düğün planlayıcısı mükemmel bağlantılara sahip olabilir.

Adım 4 : Aileniz veya arkadaşlarınızla çalışmaktan kaçının.

Düğün fotoğrafçısı olduğunu bildiğiniz tanıdık biri ile çalışmak cazip gelebilir. Güvendiğiniz , sizi ve partnerinizi iyi tanıyan birine çekim yaptırabilirsiniz. Bu mükemmel bir şekilde ortaya çıkabilse de, bu kişinin size en iyi fotoğrafları vermek için teknik beceri ve deneyime sahip olmaması büyük olasılıktır.

 • Bu kişinin ortaya çıkabilecek sorunları önceden tahmin edip hızlı bir şekilde düzeltmek için ışık ve fotoğrafçılık teknik bilgisine sahip olup olmadığını düşünün.
 • Yüksek kaliteli bir yedek kameraya sahip olup olmadığını sorun.
 • Büyük insan grupları ile çalışma tecrübesi var mı?
 • Tüm gününü, belki 8-12 saatini kameranın arkasında geçirip, bir konuk olarak düğüne katılmamaktan mutlu olur mu?

Adım 5 : Online arama yapın. 

Düğün fotoğrafçısı aramanın en iyi yolu, internet üzerinden araştırmaktır. Hizmetlerini tanıtan çok sayıda kişi olacak, bu nedenle aramanızı nasıl daha yakından odaklayabileceğinizi ve sonuçları daraltabileceğinizi düşünün. Kendileri ve ürettikleri fotoğraf hakkında bol miktarda deneyim ve çok fazla bilgi sahibi olan kişileri arayın. Ayrıca asistanla veya tek başlarına çalışıp çalışmadıklarını da görmelisiniz.

 • Kişileri, şehriniz gibi belirli bir konumda arayabilirsiniz.
 • Fotoğrafçılara kendi tarzlarına göre bakın.
 • Bütçenizi düşünün ve internet üzerinden bulduğunuz fotoğrafçıların aktardığı ücretlere dikkat edin.

Adım 6 : Bir fotoğrafçının online varlığını inceleyin.

İlgilendiğiniz kişilerin yorumlarını, isimlerini arayarak bulmaya çalışın. Değerlendirmelere karşı dikkatli olmalısınız ve kendi fikrinizi oluşturmaya hazır olmalısınız, ancak daha fazla bilgiye sahip olduğunuzda daha iyi olacaktır.

 • Bir fotoğrafçının web sitesindeki resimlerden çok fazla etkilenmekten çekinmeyin.
 • Bu, fotoğrafçının çalışmalarını hissetmenin harika bir yolu olsa da, başkalarının tarafından çekilen fotoğraflar da olabilir ve bunları kendileri çekmiş gibi sunmuşlardır.
 • Potansiyel dolandırıcılığı veya hileleri önlemek için adayları tam olarak araştırmaya çalışın.

Adım 7 : Bir kısa liste oluşturun. 

Profilleri inceledikten ve bir dizi düğün fotoğraflarından bazılarını gördükten sonra, bunu yönetilebilir bir sayıya kadar daraltmanız gerekir. Ardından, seçtiğiniz birkaç kişinin portföylerini karşılamak, görüşme yapmak ve incelemek için düzenleme yapabilirsiniz. Görüşme yapmak istediğiniz kişiyi dikkatlice düşünün ve hangi unsurların sizin için önemli olduğuna  karar verin.

 • Bir web sitesinden birisini yargılamak zor olabilir, ancak onların kişiliklerinin yanı sıra teknik becerilerinin ve kişisel tarzının da bir resmini çekmeye çalışmalısınız.
 • Çağdaş, belgesel ya da belki de moda tarzı fotoğraflar isteyip istemediğinizi düşünün.
 • Kısa listenizde, bütçenizin biraz üzerinde olan bir düğün fotoğrafçısı dahil etmeyi düşünün. Her bir fotoğrafçının, paranın ücreti için ne sunduğunu değerlendirmek adına yararlı bir alıştırma olabilir.

 

Yöntem 2 : Fotoğrafçılarla Görüşme

Adım 1 : Görüşmeler için iyice hazırlanın. 

Kısa listenizi hazırladıktan ve görüşmeleri düzenledikten sonra, partnerinizle bir şeyler hazırlamak için biraz zaman ayırmalısınız. Sormak istediğiniz belirli soruların bir listesini çıkarmanız ve fotoğrafçınızın sahip olmasını istediğiniz becerileri düşünmeniz gerekecektir.

 • Görüşmeden önce birbirinizin endişelerini anladığınızdan emin olmak için eşinizle dikkatli bir şekilde konuşun.
 • Fotoğrafçıyla stüdyoda mı yoksa evde mi görüşeceğinizi düşünün.
 • Görüşme sırasında bol bol not aldığınızdan emin olun, böylece geri dönüp eşinizle konuşabilirsiniz.

Adım 2 : Fotoğrafçının tarzı hakkında konuşun. 

Tartışılacak ilk şey, fotoğrafçının tarzı ve fikirleri. Bazı resimler görmüş olacaksınız, ama bizzat konuşarak daha iyi ve daha eksiksiz bir fikir elde edebileceksiniz. Fotoğrafçıdan kendi stilini tarif etmelerini isteyin ve size açık gelmeyen bir şeyi sorduğunuzdan emin olun.

 • Farklı düğün fotoğrafçılığı stillerini iyi anlamak, daha iyi bir konuşma yapmanıza yardımcı olacaktır.
 • Fikirlerinizi sunun, ancak açık fikirli olmaya çalışın ve fotoğrafçının ne söylediğini dinleyin.

Adım 3 : Fotoğrafçının deneyimini sorun.

Görüşmede konuşulacak en önemli şeylerden biri, fotoğrafçıların edindiği deneyim düzeyidir. Fotoğrafçının kaç tane fotoğrafını çektiğini sormalısınız. Farklı düğünler çok farklı gereksinimlere ve beklentilere sahip olabilir. Bu nedenle, özellikle sizin için ne kadar deneyim sahibi olduklarını anlamanız önemlidir.

 • Uzman bir düğün fotoğrafçısı mı, yoksa çeşitli farklı olayları fotoğraflayan biri mi?
 • Fotoğrafçıdan referansların bir listesini istediğinizden emin olun.

Adım 4 : Paketin bir asistan içerip içermediğini sorun. 

Sundukları anlaşma gün içinde çalışmalarına yardımcı olacak bir asistan içeriyorsa fotoğrafçıya her zaman sormalısınız. Bir asistana sahip olmak, özellikle de düğünün yaklaşık 50’den fazla kişisi varsa, muhtemelen önemli bir katkı olacaktır.

 • Bir kişinin her şeyi ele geçirmesi mümkün olmayacaktır.
 • Bir asistana sahip olmak, gelin ve damadın resimlerini, aynı zamanda misafirlerin tepkisini söyleyerek düzeltebileceğiniz anlamına gelir.

Adım 5 : Post prodüksiyon hakkında bilgi edinin. 

Fotoğrafçının fotoğraf üzerinde post-prodüksiyonu nasıl yaptığını ya da fotoğraflar üzerinde herhangi bir düzenleme yapıp yapmadığını sorun. Fotoğrafları doğrudan kameradan alabilirsiniz, bu da post prodüksiyondan geçen kadar iyi görünmeyebilir.

 • Renk düzeltme post prodüksiyonun temel bir parçasıdır ve büyük bir fark yaratabilir.
 • Fotoğrafçının uygulamaları konusunda tamamen açık olduğundan emin olun.
 • Üretim sonrası ana fiyata dahil değilse, isteğe bağlı bir ekstra olup olmadığını sorun.

Adım 6 : Fotoğrafçının gün içinde ne yapacağını sorun. 

Fotoğrafçının düğün gününde nasıl çalışacağı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek önemlidir. Çalışırsa biraz daha kalmaya hazır olup olmadıklarını ve misafirlerle nasıl etkileşim kurmayı planladıklarını belirlemeniz gerekir.

 • Çok etkili ve aktif olacaklarsa, bunun bir dikkat dağınıklığı veya rahatsızlık olmayacağından emin olmalısınız.
 • Giyinmeyi nasıl planladıklarını sormayı unutmayın ve beklentilerinizi netleştirdiğinizden emin olun.
 • Spesifik gereksinimleriniz varsa bunları açıklamalı ve fotoğrafçının bunları tam olarak anladığından emin olmalısınız.

Adım 7 : Resimlerinizi nasıl alacağınızı belirleyin.

Resimleri ne kadar bekleyeceğinizi ve resimlerin hangi formatta sunulacağını öğrenin. Fotoğrafçınızın sürecin sonunda size neler getireceğini bildiğinizden emin olmalısınız. Fotoğrafların sayısı, formatı ve çözünürlüğünün yanı sıra sunulma şekilleri de önemlidir.

 • Fotoğrafçıdan emin olmadığınız herhangi bir ayrıntıyı gözden geçirmesini isteyin.
 • Farklı formatlar ve resimlerin özümleri hakkında iyi bir fikriniz yoksa, fotoğrafçıdan size bir portföyden örnekler göstermesini isteyin.

 

Yöntem 3 : Bir Karar Verme

Adım 1 : Portföyü inceleyin.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı fotoğraflarının bir kopyasını (portföyünü) görüşmeye getirecektir. Bunu eşiniz ile ayrıntılı olarak incelemek için çok zaman harcamanız önemlidir. Fotoğrafçıya, kullanılan stili ve düğünün türünü sormak da dahil olmak üzere resimler için biraz açıklama yapmasını isteyin.

 • Portföy, size hangi tarz fotoğrafların çekileceği konusunda en iyi fikri veren önemli bir belgedir.
 • Fotoğraflar, fotoğrafçının en iyi çalışmasını göz önünde bulundurmak için dikkatlice seçilmiştir.
 • Portföydeki resimlerin sizi etkileyip etkilemediğini ya da düğünün büyüsünü yakalayıp yakalamadıklarını düşünün.
 • Portföydeki resimlerdeki üretim değerlerinin, tartıştığınız anlaşmadakiyle aynı olup olmadığını sorun.

Adım 2 : Görüşme notlarınızı değerlendirin.

Karar vermenize yardımcı olması için görüşme sırasında yaptığınız notlara bakarak biraz zaman geçirin. Bu notlar, fotoğrafçıdan aldığınız izlenim hakkında iyi bir fikir verebilecek görüşmenin bir kaydıdır. Kısa listeye giren adayların puanlarını partnerinizle karşılaştırabilir ve kendi güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirebilirsiniz.

Adım 3 : Fotoğrafların değerini düşünün.

Fiyatın kararınızda bir faktör olduğuna şüphe yoktur, ancak bu fotoğrafların değeri hakkında dikkatlice düşünmeye çalışın. Onları basit olarak değerlendirmek zor olacak, çünkü hayatınızın en büyük gününün bir kaydı, her zaman ona bakacaksınız. Günün duygularını ve tüm önemli anları yakalayacak bir düğün fotoğrafçısı isteyeceksiniz.

 • Bazı insanlar fotoğraflar için düğün bütçenizin en az yüzde onunu bir kenara koymanızı öneriyor.
 • Karar için acele etmeyin ve maliyet de dahil olmak üzere tüm farklı faktörleri tartmaya çalışın.

Adım 4 : Fotoğrafçı hakkında ne düşündüğünüze önem verin.

Görüşmeyi kısmen fotoğrafçının teknik becerilerini ve stilini belirlemek için kullanacaksınız, ancak aynı zamanda kendisini değerlendirmek için de paha biçilemez bir fırsat. Fotoğrafçının ne kadar çekici olduğunu düşünün. Her ne sebeple olursa olsun ondan hoşlanmıyorsanız, bu büyük gününüzde olumsuz bir dinamik veya atmosfer yaratabilir. Bazı temel soruları akılda tutun ve mülakattan sonra yanıtınızı partnerinizle görüşün.

 • Fotoğrafçıyı beğendiyseniz kendinize sorun.
 • Bir düğünün tüm baskı ve stresini taşımak için onlara güveniyor musunuz ve hala harika fotoğraflar çekebilecek mi?

 

İpuçları :

 • İmzalamadan önce sözleşmede yazılı olarak özel talepleri (atış listesinde olmayan kıyafetler vb.) eklediğinizden emin olun.
 • Her aday hakkında öğrendiğiniz her şeyi not edin, böylece nihai kararı verirken önemli gerçekleri hatırlayabilirsiniz.
 • İncelemek için sözleşmeyi eve götürün. İmzalamak için acele etmeyin. Değiştirilmesi gereken herhangi bir şeye ihtiyacınız varsa, tüm tarafların anlaşmaya yazıldığından ve herkes tarafından imzalandığından emin olun.
 • Depozito için makbuz alın.

 

Uyarılar :

 • Negatiflerinizi veya resimlerinizi CD veya DVD’de bulundursanız bile, fotoğrafçıyla yaptığınız sözleşmede aksi belirtilmedikçe, telif hakkı yasası (adil kullanım istisnaları hariç) nedeniyle bunları yasal olarak yazdıramaz veya kullanamazsınız.
 • Nasıl istediğinizi kullanmanıza izin veren bir telif hakkı sürümü veya lisans sözleşmesi aldığınızdan emin olun.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.