Baharatları uygun şekilde saklamak, korunmaları için gerekli bir adımdır. Açılmamış baharatlar oda sıcaklığında saklanırken, çoğunun da ısı ve ışıktan uzak tutulması gerekir. İster marketten alıp kendiniz hazırlayın, isterse bir kiler ya da başka bir depolama alanına yerleştirerek daha uzun süre dayanmasını bekleyin, daha sonra kullanmayacaksanız buzdolabında saklamanız gerekir. Buzdolabında saklanması gereken baharatları aşağıdaki adımlardan öğrenebilirsiniz.

Baharatları Buzdolabında Saklama

Adım 1 : Taze ürünleri soğuk tutun

Özellikle yumurta ve mandıra ile yapılan taze mahsuller her zaman soğuk tutulmalıdır.

  • Şüphe edildiğinde,dikkat etmeniz gerekir.

Adım 2 : Mayonezi serin tutun. 

Marketlerde satılan mayonez, açılıncaya kadar buzdolabının dışında iyi durumda olabilir. Açıldıktan sonra, bakteriler birikir ve ürün bir gün içinde oda sıcaklığında bozulur. Düzgün kaplı ve depolanmış mayonez en az iki ay dayanır.

Adım 3 : Soğutmalı salata sosları. 

Tüm açılmış soslar buzdolabının dışında kalabilir. Çiftlik pansumanı süt içerir. İtalyan mutfağına ait soslar gibi diğerleri, sebze ve meyve suları içerir. Serin tutun ve bir şişe en az bir ay gidecek.

Adım 4 : Makarna soslarını buzdolabında tutun. 

Bütün makarna sosları, sebzeler ve süt gibi yağsız diğer ürünlerin bir kombinasyonu ile yapılır. Pişirildikten sonra bunları buzdolabına koyun. Altı ay ömrü vardır ancak daha uzun süre dondurulabiliyorlar. Bu, barbekü ve kokteyl sosları gibi diğer meyve ve sebze yapımı sosları içerir.

Adım 5 : Ketçap ve hardal. 

Bu baharatların standart şişeleri, buzdolabının dışında bırakılabilecek yeterli koruyucu içerir. Ancak, onları içeride tutmak raf ömrünü uzatır. Bunlar en az bir ay soğukken iyi kalacaktır. 

Adım 6 : Fındık yağlarını saklayın. 

Diğer pişirme yağlarının aksine, badem ve susam yağı da dahil olmak üzere fındıktan yapılan yağlar açıldıktan sonra serin tutulmalıdır. Somun ürünlerinde pek çok koruyucu madde bulunmaz ve yağlar birbirinden ayrılarak ürünün bozulmasına neden olabilir. Bunlar depolandığında altı ay saklanabilir. Doğal fıstık ezmelerinin de yağlarından dolayı buzdolabında saklanması gerekir.

Adım 7 : Reçel ve jöleler. 

Birçok ev yapımı reçel, kaplarda saklanır ve buzdolabından çıkarılır. Bu ürün ayrıca, satın alınan şeker koruyucu bir etkiye sahip olduğundan, markette satılan ürün ile de mümkündür. Yine de, ürünün en az altı ay sürmesini sağlamak için güvenli soğutmanız  en iyisidir.

 

Adım 1 : Baharatları serin ve karanlık bir yerde saklayın.

Çoğu baharat kiler veya dolap gibi bir yerde saklanabilir. Isı ve su kaynaklarından uzaklaşarak sıcaklığın soğumuş olduğu bir yere taşıyın. Onları doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

Adım 2 : Tereyağını saklamak.

Tereyağı aslında oda sıcaklığında saklanabilir. Diğer süt ürünlerinden daha az laktoza sahiptir, bu yüzden bozulmaz. Bir tabak içine koyun ve sürülebilir durumda olması yeterlidir.

  • Alternatif olarak tazeliği sağlamak ve tereyağına daha uzun bir raf ömrü vermek için buzdolabında saklayın.

Adım 3 : Yağları saklayın. 

Bazı yağlar soğutmadan fazla fayda sağlamaz. Örneğin zeytinyağı, buzdolabında olduğu gibi kiler içinde uzun süre dayanır. Bununla birlikte, ısı ve doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Kilerin arkasında serin, gölgeli bir yer olduğundan ve yaklaşık bir yıl dayanacağından emin olun. 

  • Bitkisel yağlar da oda sıcaklıklarından etkilenmez.
  • Hindistan cevizi yağı da soğutulduğunda katılaştığı için kiler dışında da fayda sağlar.

Adım 4 : Fermente sosları saklayın. 

Balık ve soya sosu yapmak için kullanılan fermantasyon süreci, onları bozmaya yetmez. Açıldığında, bu ürünler bir yıl boyunca rafta çok fazla kalite kaybı olmadan muhafaza edilebilir.

  • Raf ömrünü ve tazeliğini en üst düzeye çıkarmak için bunları buzdolabında saklayabilirsiniz.

Adım 5 : Sıcak soslar.

Sıcak sos, koruyucu olarak kullanılan bol miktarda tuz ve sirke ile yapılır. Açılmış bir şişe sıcak sos iki ay dayanacaktır. Sosu bu süre içinde kullanamayacağınızı biliyorsanız, buzdolabında altı ay saklayabilirsiniz.

Adım 6 : Balı dışarıda bırakın.

Bal kristalleşmeye başladıkça zamanla renk değiştirir, ama bozulmaz. Soğutulması gerekmemektedir. Renk değiştirmeyi en aza indirmek ve gerektiğinde kullanmak için balı bir tezgahın üzerinde saklayın.

Adım 7 : Doğal olmayan fıstık ezmesi.

Sıradan fıstık ezmesi, buzdolabının dışında iyi durumda kalır. Doğal fıstık ezmesi ve diğer fıstık ezmeleri, ürünü bozan yağlara sahiptir. Kap kapalı olduğu sürece, fıstık ezmesi üç ay boyunca sürülebilir ve taze kalacaktır.

  • Bunun istisnası, birinin kavanozda kirli bir bıçak bırakmasıdır. Bu şekilde bakteriler oluşacaktır. Bunu yapacak bir çocuk veya başka biri varsa, fıstık ezmesini buzdolabında saklayın.

 

Ev Yapımı Baharatlar

Adım 1 : Kapalı bir kap kullanın.

Baharat hazırlamak için yaklaşık iki saat içinde, plastik bir kutu veya mason kavanozu gibi hava geçirmez bir kaba taşıyın. Bu baharatlar taze ve koruyucu madde kullanılmadığı için, meyveler, sebzeler ve süt ürünleri dahil olmak üzere organik ürünler bakterileri çekmeye ve açık havada bozulmaya başlayacaktır.

  • Bir hafta içinde kullanılabilecek baharatlar buzdolabında saklanabilir.

Adım 2 : Peynir altı suyu ekleyin. 

Bu, evde yapabileceğiniz bir koruyucudur ve baharatlarınızın ömrünü uzatmak için kullanabilirsiniz. Organik yoğurt gibi bir ürünü süzün, sonra kavanozunuza birkaç yemek kaşığı ekleyin ve birkaç gün bekletin. Şimdi onu soğutup istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Adım 3 : Dondurulmuş soslar.

Ev yemeklerinde popüler olan dondurulmuş soslar, hafta boyunca yemeklerinizi önceden yapmak ve kullanmaya hazır olana kadar saklamaktır. Bunu spagetti sosu ve sos gibi baharatlarla yapabilirsiniz. Plastik veya mühürlü torbalar gibi hava geçirmez bir kaba koyun, daha sonra bunları kullanmaya hazır olduğunuzda çözdürün.

  • Baharatlar, dondurulunca süresiz olarak devam eder ancak birkaç ay sonra tazeliğini kaybeder.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.