Patates kızartması, ne olursa olsun, çoğu yemek için mükemmel bir ilave – özellikle kahvaltı – ve birçok insan için ucuza ve kolayca yemek yemenin iyi bir yoludur.

İhtiyacınız Olan Şeyler

 • İstediğiniz kadar patates
 • Derin dökme demir tava veya yapışmaz kızartma tavası
 • Pişirme yağı
 • Tuz, biberiye, kekik ve karabiber veya seçtiğiniz herhangi bir baharat.

Patatesi Hazırlama

Adım 1 : Patatesleri 1.5 cm boyutlarında kesin. 

Patatesleri daha büyük keserseniz, burada yazılan talimatlar için hazırlandıkları için onları pişirmek daha uzun sürer ve hepsi birlikte pişmeyebilir.

 • Onları hazırlamak için bir diğer popüler yol onları kama içine dilimlemektir. Bu teknik küçük patateslerle en iyi şekilde çalışır.
 • Patatesleri soymanıza gerek yoktur, ancak isterseniz bunu yapabilirsiniz.

 

Patatesleri Kaynatma

Adım 1 : Patatesleri keserken suyu kaynatın.

 Kesilmiş patatesleri ilave ettiğinizde su dökülmemesi için dikkat edin.

Adım 2 : Patatesleri kaynar suya ilave edin.

Bir bıçak kullanarak patatesleri bir kesme tahtasından alın. Patatesleri yavaş ve dikkatli bir şekilde ekleyin, böylece kaynar su size sıçramaz.

Adım 3 : Patatesleri dört ila beş dakika kaynatın.

Aslında onları kısmen burada pişiriyorsunuz, ancak hepsi bitmedi. Beş dakikadan uzun sürerse, kızarmadan önce aşırı pişirmiş olursunuz. Patates küpleriniz çok küçükse, üç dakika boyunca kaynatabilirsiniz.

Adım 4 : Patatesler kaynarken, derin kızartma tavası alın.

Dökme demir veya yapışmaz bir tencere kullanın ve yağı ilave edin. Aşağıdaki yağlardan herhangi biri iyi sonuç verecektir: yer fıstığı yağı, kanola yağı, ayçiçeği çekirdeği yağı veya sadece düz bitkisel yağ. Zeytinyağı işe yarayacak, ancak genellikle kızartma için en iyi yağ değildir.

 • Kullandığınız yağ miktarı, kullandığınız tencerenin boyutuna ve yaptığınız tarifin ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Başparmak kuralı, tencerenin tabanında yaklaşık 1.5 cm kalınlığında olmasıdır.
 • Yağı sıcak tutun, ancak tehlikeli bir yangına neden olabileceğinden çok sıcak tutmamaya özen gösterin.

 

Patatesi Kızartma

Adım 1 : Yoğuşmuş patatesleri yağa dikkatle ekleyin.

Yine, elinize veya kollarınıza sıcak yağ dökmemeye özen gösterin. Bu durumda uzun kollu gömlek ya da fırın askısı giyin. Tencerenin alt kısmını patatesle kaplayın, çok doldurmayın.

 • Eğer büyük miktarda pişiriyorsanız birden fazla parti pişirin. Patateslerin çoğunlukla yağla kaplanması gerekir.
 • Yağ doğru sıcaklığa sahipse, patatesler tencereye koyduğunuzda kaynar ve kızarır. Bu gerçekleşmezse, gerçekten kızartıncaya kadar ısınmasını bekleyin veya sıcaklık ayarını not edin.

Adım 2 : Baharatlarınızı ekleyin.

Bu belki de en keyifli ve aynı zamanda ev kızartması yapmanın en zor parçasıdır. Bir tuz, biberiye, kekik ve bazen de bir parça limon biberi karışımı harika bir tarifi yapar, ancak bunların hiçbiri gerçekten gerekli değildir. En azından bir tuz serpmeniz önerilir.

 • Baharatlarınızı ekledikçe, çok fazla tuz veya başka herhangi bir bileşen ilave etmemeye dikkat ederek onları iyi bir kapsama sokmak için karıştırarak patatesleri üzerine serpin.
 • Tuz ve diğer çeşniler daha sonra eklenebilir,.

Adım 3 : Altın rengine gelene kadar patatesleri karıştırmaya devam edin.

Yanmadığından emin olmak için el altında tutun.

 • Daha kızgın kızartma tercih ederseniz, biraz daha uzun süre bırakın, ancak kahverengiye dönüşmeye başladıklarında onları yakmanız uzun sürmez. Bu nedenle dikkatli kızartın.

Adım 4 : Tabağınıza büyük havlu veya birkaç kat kağıt havlu yerleştirin. 

Fazla yağı emmek için tam pişmiş patatesleri kağıt havlunun üzerine alın. Bu noktada son derece sıcak olacaklardır, onları tabağa almadan önce soğuması için bir iki dakika bekleyin.

Adım 5 : Tadını çıkarın.

 


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.